13 listopada odbyło się w Krakowie w siedzibie Cricoteki – muzeum twórczości Tadeusza Kantora –  uroczyste podsumowanie III Małopolskiego  Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Głównym gościem spotkania był Aleksander Palczewski, kurator małopolski i zarazem jeden z pomysłodawców konkursu. To z jego rąk laureaci odebrali cenne nagrody.

Laureatem w kategorii szkół gimnazjalnych został uczeń naszej szkoły Filip Migoda z klasy 2a, który przygotowywał się pod kierunkiem swojej polonistki pani Jolanty Szlachetko. Filip przeszedł eliminacje szkolne, później rejonowe w Wadowicach, następnie wziął udział w finale w Krakowie, którego uczestników zaszczyciła swoją obecnością znana poetka Ewa Lipska, odczytując znany wiersz pt. „Dyktando”.

Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii państwa polskiego oraz refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości.

W dyktandzie historycznym w naszej szkole, zarówno w gimnazjum, jak i liceum, wzięło udział prawie pięćdziesięciu uczestników, zaś w eliminacjach rejonowych – kilkunastu.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział w województwie małopolskim prawie 9 tysięcy uczniów z 369 szkół. Konkurs realizowany jest w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej. Jego organizatorami są wspólnie małopolskie Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenie Polonistów oraz fundacja „Zawsze warto”.