„Wyspian” w małopolskiej czołówce.

Powiatowy Zespół nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach uplasował się na 10. pozycji w rankingu małopolskich liceów „Gazety Wyborczej”. Wyprzedziły go tylko szkoły krakowskie i tarnowskie.

Kęcki Wyspian od lat plasuje się bardzo wysoko nie tylko w rankingach wojewódzkich, ale i ogólnopolskich. Uczniowie szkół kierowanych przez Tomasza Bąka odnoszą sukcesy w olimpiadach (licealiści) i konkursach przedmiotowych (gimnazjaliści).

Dawid Szlachta i Mateusz Góra są finalistami olimpiady języka łacińskiego. Karolina Kluczewska została finalistką olimpiady filozoficznej, a Piotr Młocek jej laureatem. Adam Szczupak i Piotr Bąk to laureaci olimpiady „Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku”.

– Najtrudniejsze były dla mnie przygotowania, głównie z kultury historii. Zaskoczyły mnie moje nerwy na etapie pisemnym. Tekst nie był trudny, ale nie potrafiłem się nad nim skupić, mając poczuci uciekającego czasu – mówi Dawid Szlachta.

Dla mnie trudne było zmuszenie się do nauki, bo jestem znany z lenistwa. Jednak warto było. Stresowałem się na etapie wojewódzkim, ale w centralnym już nie. Starałem się wciągnąć komisję w rozmowę, by nie recytować wyuczonych na pamięć tekstów, jak to robili niektórzy – wspomina Piotr Bąk.

Mateusza Górę zdziwił czas trwania olimpiady języka łacińskiego. W Krakowie, na etapie rejonowym spędził trzy, a w Warszawie na finale – cztery dni.

Żadna z olimpiad nie jest taka długa – komentuje Mateusz. Zapewnia, że udział w rywalizacji nie zszargał mu nerwów. – Tłumaczenie tekstów jest moim hobby, więc nie stresowałem się zbytnio. Nie podchodziłem też do olimpiady z takim nastawieniem, że muszę wygrać.

Nic nie sprawiło mi takiej trudności, jak pokonanie stresu przed odpowiedzią ustną. Staje się przed komisją, która wie wszystko i w każdej chwili może zakończyć twoją odpowiedź – dzieli się wrażeniami Karolina Kluczewska.

Wyspian jako gimnazjum także odniósł w tym roku szkolnym sukcesy.
Martyna Migoda jest finalistką konkursów języka angielskiego i geograficznego, Michał Badowski finalistą konkursu geograficznego, Maciej Foks laureatem konkursów matematycznego i fizycznego. Michał Matusiak został laureatem pierwszego i był finalistą drugiego.

Nastawiałam się na inny temat z geografii, niż się pojawił na konkursie. A na angielskim wykorzystała swoją geograficzną wiedzę o Stanach Zjednoczonych. Jestem zadowolona, bo całkiem dobrze mi poszło – komentuje Martyna Migoda.

Zrealizowałem swój plan w tym konkursie. Nie obyło się bez stresów, ale jak coś się lubi, to trzeba się temu poświęcić – tłumaczy Michał Badowski.

Szkoła sukcesywnie pnie się w górę. To i wyniki laureatów oraz finalistów jest konsekwencją ciężkiej pracy uczniów i kadry pedagogicznej – komentuje Tomasz Bąk, dyrektor Wyspiana.

W rankingu „Gazety Wyborczej”, obejmującym 120 liceów na 18. miejscu uplasował się PZ nr 1 w Oświęcimiu, czyli Konar, na 32. – Salezjańskie Publiczne LO w Oświęcimiu, na 96. – PZ nr 2 w Oświęcimiu, czyli Chemik, na 98. – PZ nr 9 w Kętach, a na 114. – PZ nr 3 w Oświęcimiu, czyli OZNS.