articles: Nikiel.jpg

Mamy zaszczyt poinformować, że uczeń naszej szkoły SZYMON NIKIEL, został zakwalifikowany do udziału w XV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, który zgodnie z tradycją obradować będzie dnia 1 czerwca 2009 r. a jej wiodące hasło brzmi: “Młodzi wobec wydarzeń roku 1989“.

Sejm Dzieci i Młodzieży istnieje od 1994 r.
Zbiera się raz do roku, 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Nadmienić należy, że Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie.

Tego dnia reprezentanci dzieci i młodzieży z całej Polski mają niepowtarzalną okazję zaprezentować swoje opinie i wnioski dotyczące problemów współczesnego świata, naszego kraju i środowiska. Jest to też unikalna okazja dla młodych ludzi na poznanie tajników działania demokracji i polskiego parlamentu.

Sejm Dzieci i Młodzieży składa się z 460 posłów. Są to autorzy najlepszych pisemnych prac na tematy wynikające z tytułu danej sesji. Są oni wybierani przez specjalnie w tym celu powołane Wojewódzkie Zespoły Organizacyjne Sejmu Dzieci i Młodzieży. Liczba mandatów przypadająca na poszczególne województwa jest proporcjonalna do liczby uczniów z danego regionu.

Organizacja Sejmu Dzieci i Młodzieży wzorowana jest na procedurach obowiązujących w Sejmie RP, co przybliża uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna, oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej Ordynacji Wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

„Postanowiliśmy, żeby rządził cały naród, żeby cały naród mógł powiedzieć, czego mu potrzeba. Ale zapomnieliście, Panowie, że naród to nie tylko dorośli, ale i dzieci. Mamy kilka milionów dzieci, więc i one powinny rządzić. Niech będą dwa parlamenty: jeden dla dorosłych – i tam będą posłowie dorosłych i ministrowie dorosłych. A drugi będzie sejm dzieci – i tam dzieci będą posłami i ministrami. Ja wiem, że to jest trudne. Wszystkie reformy są trudne. Ale trzeba zacząć. Jeśli mnie się nie uda zrobić tak, jak trzeba, moje reformy dokończy mój syn albo mój wnuk.”

Król Maciuś Pierwszy