Ranking liceów 2014

W przygotowanym przez „Gazetę Wyborczą” rankingu liceów małopolskich tradycyjnie już czołowe miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego. Wśród 110 sklasyfikowanych szkół „Wyspian” znalazł się na wysokim 8 miejscu – wyżej ulokowane są jedynie licea krakowskie oraz jedno tarnowskie. Od kilku lat dokonania uwzględniane przy tworzeniu klasyfikacji są niezmienne. Jak piszą w „Gazecie Wyborczej”: Po pierwsze matura, po drugie olimpijczycy, po trzecie stypendyści ministra edukacji narodowej – po zsumowaniu tego wszystkiego szkoła wskakuje na miejsce rankingowe odpowiadające osiągniętym przez nią wynikom.

Zastosowana metodologia pokazuje, że uczniowie popularnego „Wyspiana” przede wszystkim znakomicie zdają maturę – w tej kategorii zajęli 6 miejsce w województwie. Ubiegłoroczny egzamin dojrzałości szczególnie dobrze napisany został z biologii ( 4 miejsce ) oraz z historii     (5 miejsce).

Do wysokiej lokaty szkoły przyczyniły się także osiągnięcia dwóch olimpijczyków: Tomasza Gałosza, zwycięzcy Olimpiady Teologicznej, oraz Rafała Potempy, finalisty Olimpiady Geograficznej. To wszystko daje zdecydowanie najlepszy wynik wśród liceów powiatu oświęcimskiego.

Przeciwnikom rankingów, którym nie dogodzą nigdy żadne kryteria, zwracamy uwagę, że w naszych 19 zestawieniach pomimo różnej metodologii wciąż bryluje większość tych samych szkół. A to oznacza, że są po prostu dobre bez względu na to, pod jakim kątem je oceniać – piszą redaktorzy „Gazety Wyborczej”. Wśród tych brylujących znajduje się LO im. Wyspiańskiego w Kętach – w ciągu 10 ostatnich lat aż 7 razy „Wyspian” lokował się w pierwszej dziesiątce rankingu! Te wyniki dowodzą, że od wielu lat praca z młodzieżą w PZ nr 11 przynosi znakomite efekty, zaś wysokie miejsce szkoły w rankingach będzie dobrą wskazówką dla tych uczniów, którzy szukają liceów pod kątem swoich konkretnych zainteresowań.

Wszystkie informacje na temat rankingu znajdują się na stronie