Byliśmy w studiu filmowym!

W dniach 16 i 17 maja 2012 r. uczniowie z klas Ib i Ib oraz ich starsi koledzy z IIa i IIb wybrali się na wycieczkę do Bielska – Białej, aby wziąć udział w warsztatach w Studiu Filmów Rysunkowych. Ich celem było poznanie historii studia oraz procesu powstawania filmów animowanych dawniej i dziś.

Rozpoczęliśmy od zaznajomienia się z techniką tworzenia obrazów i dźwięków. Obejrzeliśmy rysunki zrobione przez specjalistów i dowiedzieliśmy się, że kiedyś robiło się je ręcznie, a następnie powielało w dziesiątkach egzemplarzy. W pracowni plastycznej zobaczyliśmy rysunki, szkice i projekty, które pochodzą z 70 lat działalności studia. Przedstawiały one Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gabkę i wielu filmowych bohaterów znanych nam z dzieciństwa. W nowym studiu zobaczyliśmy, że dziś do tworzenia filmów wykorzystuje się sprzęt komputerowy, który znacznie ułatwia i przyspiesza prace nad ich powstawaniem. Na koniec w sali kinowej studia filmowego obejrzeliśmy trzy filmy krótkometrażowe: „Bolek i Lolek”, „Reksio” oraz „Deszcz”.

Wróciliśmy zadowoleni, bowiem wycieczka była udaną lekcją historii kultury współczesnej.

Joanna Szlagor Ib