11 lutego, tuż przed feriami, odbyła się wycieczka klas pierwszych gimnazjum do Oświęcimia. Mimo niesprzyjającej pogody zwiedzanie miasta było ciekawym doświadczeniem, ponieważ oświęcimski Oddział PTTK w 100. rocznicę pobytu w Oświęcimiu Józefa Piłsudskiego zorganizował dla młodzieży szkolnej specjalne zwiedzanie miasta w ramach Małopolskich Obchodów Dnia Przewodnika Turystycznego „Polaków droga do wolności”.

Po krótkiej podróży z Kęt gimnazjaliści zebrali się na oświęcimskim rynku, gdzie wraz z prezydentem miasta Januszem Chwierutem złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w Oświęcimiu Józefa Piłsudskiego i pod grobem Nieznanego Żołnierza.

Po części oficjalnej, pod czujnym okiem przewodnika, rozpoczęliśmy zwiedzanie. Nie bacząc na zimno, uczniowie ruszyli na wzgórze zamkowe. W oczy najbardziej rzucała się wieża stołpu, która górowała nad otoczeniem. Po wysłuchaniu historii zabytku zwiedziliśmy wystawę na temat wyzwolenia Polski i marszałka Józefa Piłsudskiego. W następnej sali zamkowej mogliśmy się poczuć jak prawdziwi żołnierze na froncie i stanąć w makietach okopów. Po wyjściu z zamku przybyliśmy pod oświęcimską synagogę, gdzie przewodnik opowiedział nam dzieje Żydów mieszkających dawniej w Małopolsce i Oświęcimiu.

Gimnazjalistom udało się również zwiedzić kościół parafialny, a potem ruszyliśmy szybkim krokiem w kierunku siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej. Doświadczony strażak oprowadził grupę po strażnicy, pokazując m. in. wyposażenie wozów strażackich i sprzętu przeciwpowodziowego. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem jakości urządzeń i doskonałej organizacji jednostki. Następnymi przystankami dla zwiedzających były kościół salezjański i znana szkoła prowadzona przez zakon Salezjan. Zmęczeni długą wędrówką i ogromną ilością zdobytych wiadomości posililiśmy się kiełbaskami i ogrzaliśmy ciepłą herbatą.

Na zakończenie uczniowie otrzymali skromne upominki ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który był patronem honorowym imprezy.

Wycieczka zdała egzamin, ponieważ była bardzo dobrze zaplanowana i przyjemna dla zwiedzających. Wszyscy nauczyciele i uczniowie byli bardzo zadowoleni. Myślę, że każdy chciałby tam z nami być i zwiedzić cenne i stare zabytki Oświęcimia.

Szymon Główka, Ic

link do filmu