Wydarzenia liceum

Dzień Edukacji Narodowej świętowany był w różny sposób: odbywały się uroczystości szkolne, powiatowe... Programy artystyczne, które dostarczyły wielu wzruszeń, przemówienia i życzenia, dodające wiary w sens pracy nauczyciela... Można też było uczcić ten dzień na sportowo. Okazją stał się organizowany po raz czwarty PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Wyjątkowy bieg, wyjątkowa sceneria, wyjątkowa atmosfera... Królewskie miasto Kraków, piękna Tauron Arena, charyzmatyczni ludzie (prowadzącym całą imprezę był znany komentator sportowy- Marcin Zimoch), fantastyczna pogoda...i prawie 10 tys. uczestników, przed którymi dystans ponad 21 km (dokładnie 21 097,5 m). Wśród nich ja, nauczyciel "Wyspiana" - stawiający pierwsze kroki długodystansowiec. Nie jest to wprawdzie dla mnie pierwszy taki bieg, bo w tym roku przebiegłem już 2 pełne maratony (w Krakowie oraz Wrocławiu) oraz 4 inne półmaratony (Warszawa, Żywiec, Tarnów, Katowice), ale emocje na starcie ciągle takie same. I myśl "Czy podołam?". Podołałem:)) W blasku reflektorów, w zaciemnionej Tauron Arenie finiszuję po godzinie 39 minutach i 15 sekundach... Ze mną na mecie z ukończenia całego dystansu cieszyło się ponad 8 tys. osób. 
Podołanie wyzwaniu, pokonanie własnych słabości, przyjemność biegania, poznawanie nowych ludzi... To wszystko wiąże się ze sportowym trybem życia. I do takiego właśnie zachęcam. A materialną nagrodą może być medal... Na przykład taki jak ten z 4.PZU Cracovia Maratonu Królewskiego.                                                                                         
Marek Cisiński

Więcej…

W środę 18 października uczniowie licealnych klas pierwszych wzięli udział w wycieczce na Magurkę. Jej celem była integracja poprzez liczne atrakcje i zabawy.Tuż po wyjściu na szczyt pierwszoklasiści zaczęli rywalizować w różnorodnych konkurencjach. Pierwszą z nich było przygotowanie atrakcyjnego śniadania. Drugie zadanie to zrobienie zdjęć z kilkoma nauczycielami. Następnie wszystkie klasy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, śpiewając piosenki o swoich profilach. Bez wątpienia zabawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Potem naszedł czas na zagadki i konkurencje sprawnościowe, takie jak taniec z balonami, przestawienie wylosowanych przedmiotów czy picie mleka przez złączone rurki. Przy każdej z atrakcji nie obyło się bez śmiechu. Na koniec wicedyrektor, pani Bożena Nycz, podziękowała wszystkim za wspólną zabawę, życząc pierwszoklasistom jeszcze wielu zdobytych szczytów w swoim życiu. Zostały również ogłoszone wyniki rywalizacji. Zwycięzcą okazała się klasa 1 „G”.

Zadowoleni uczniowie wracali z wycieczki w przyjemnej atmosferze. Choć byli trochę zmęczeni, na ich twarzach gościły uśmiechy.

Magdalena Matejko, I h 

Więcej…

Grupy humanistyczne z klas licealnych uczestniczyły w wykładach historycznych poświęconych Andrzejowi Patrycemu Nideckiemu. Wydarzenie zorganizowano w Muzeum Zamek w Oświęcimiu z okazji wrześniowego święta miasta oraz obchodów Roku Nideckiego.

 

Więcej…

W środę (4.10.2017) uczniowie klas pierwszych liceum oraz klasy II  hg wzięli udział w pierwszym spotkaniu z cyklu "Miniwykłady z klasyki filmowej" prowadzonym przez pana Adama Andryska. Tematyką dzisiejszego spotkania była twórczość amerykańskiego reżysera Davida Lyncha. Prowadzący w ciekawy sposób przekazał najważniejsze informacje, które przybliżyły nam tę postać oraz jego twórczość. Światową sławę przyniósł mu serial "Miasteczko Twin Peaks", którego fragmenty obejrzeliśmy. Wyreżyserował także „Inland Empire”- obraz częściowo nagrywany w Łodzi. W realizacji wzięli udział zarówno polscy, jak i amerykańscy aktorzy.

Lynch w swoich filmach skupia się głównie na uczuciach i relacjach kobiet z mężczyznami. W wielu przejawia się przemoc wobec kobiet. Reżyser łączy wiele gatunków, takich jak kryminał, romans czy horror. To bardzo charakterystyczne dla jego twórczości. W wielu filmach dostrzegamy łączenie rzeczywistości z surrealizmem. Niektóre wątki czy wydarzenia są alogiczne i nie zawsze układają się w całość, ale mimo to jego dzieła wydają się być bardzo interesujące. W filmach Lyncha często pojawiają się ci sami aktorzy; są to na przykład Naomi Watts czy Kyle MacLachlan.

Po skończonym wykładzie wszyscy wyszliśmy zadowoleni, gdyż mogliśmy poznać kolejnego wybitnego twórcę naszych czasów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie...

Julia Dudziak, klasa I g

 

Więcej…

25 września br. nasza szkoła miała przyjemność gościć poetów z grupy literackiej „Wyraz”. O godz. 9.45 zaczęła się praktyczna lekcja wiedzy o kulturze dla kl. I h.

Jako pierwszy zabrał głos pan Stanisław Sikor, opowiadając o powstaniu grupy literackiej i jej reaktywowaniu oraz czytając wiersze z antologii „Wyrazu”. Potem swoją twórczością i ciekawymi anegdotami podzieliła się z uczniami pani Emilia Berndsen. Następnie pan Ireneusz Żmija opowiedział o swojej przygodzie z poezją oraz zachęcał młodzież do pisania wierszy. Poeci również poprosili jedną z uczennic o przeczytanie wybranych utworów z tomiku. Na zaproszonych gości jak i uczestników czekał ponadto poczęstunek przygotowany przez uczennice klasy pierwszej. Na koniec pani Emilia Berndsen dodała jeszcze kilka słów o historii swoich spotkań z poezją. Zwieńczeniem spotkania były podziękowania dla poetów wygłoszone przez panią Joannę Podwikę.

Więcej…