10 grudnia 2015 roku klasa 1 HG wyjechała do Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej na wykłady „Odpowiedzialność prawna młodzieży”.

W auli uczelni rozpoczął się pierwszy wykład z Panią psychoterapeutką, która przedstawiła psychologiczne podstawy dojrzewania i dorastania dziewczyn oraz chłopców. Uświadamiała uczniom o możliwości występowania różnych problemów w tym wieku oraz związanych z nimi zagrożeniami.

Drugi prelekcję prowadził Pan Prokurator, który poinformował słuchaczy o odpowiedzialności karnej osób nieletnich za popełnione czyny (np. fałszowanie dokumentów, użytkowanie ich oraz niszczenie dowodów osobistych i ich kradzieży.)

Następny wystąpił Komendant Główny Policji, który opowiadał o różnego rodzaju wykroczeniach (takich jak: palenie papierosów i picie alkoholu w miejscach zabronionych i używanie wulgaryzmów w miejscach publicznych.) Przedstawił także procedury dotyczące legitymowania (np. w jakich przypadkach możemy zostać wylegitymowani).

Wyjazd niewątpliwie wzbogacił wiedzę uczniów na temat dojrzewania i odpowiedzialności za podjęte decyzje oraz konsekwencji z tym związanych.