11 lutego 2016 roku uczniowie klas pierwszych liceum wzięli udział w wykładach “Narkotyk prowadzi do śmierci”  w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Miały one na celu podniesienie świadomości na temat uzależnień i wszelakich kar wynikających z kontaktu z narkotykami.

 

W pierwszej części pani  Izabela Jończy-Chmiel opowiedziała o przyczynach i skutkach brania narkotyków. Zobaczyliśmy krótki film rysunkowy opowiadający o powstawaniu uzależnień. Uczniowie mieli okazję wypróbować alko oraz narkogogli, przez które patrzy się i odczuwa tak, jak osoba odurzona. Reakcje zakładających te gadżety wyglądały komicznie, jednak pan prokurator Przemysław Piątek prędko przeniósł nas w stan koncentracji i skupienia się na prawnych konsekwencjach kontaktu z narkotykami. Wyjaśnił, że od 2000 roku w Polsce obowiązuje tzw. model prohibicyjny, czyli surowy. Pan prokurator doprecyzował, na czym polegają narkotykowe przestępstwa i jakie sankcje możemy ponieść za ich dokonanie. To bardzo ważne, aby znać kary popełnianych przez nas wykroczeń, ponieważ jak się okazuje, wielu młodych ludzi jest nieświadomych konsekwencji własnych czynów. Prawo reguluje niemalże wszystkie działania związane z narkotykami i każde z nich jest zabronione. Zaskakujące, że nawet przyzwolenie osobie spożycia narkotyku jest karalne.

W kolejnej części nadkomisarz Wiesław Mizia przedstawił, jak wygląda skala problemu narkomani i przestępstw narkotykowych na Śląsku. Co ciekawe wartość czarnorynkowa zabezpieczonych w 2015 roku w Bielsku-Białej środków odurzających wynosi aż 465 000 zł.

Ostatni prelegent,  podkomisarz Jacek Sikora, opowiedział o tworzeniu tzw. mapy zagrożeń, która już niebawem będzie w powszechnym użytku.

Wykłady uświadomiły nam, jak łatwo wpaść w uzależnienie oraz jakie konsekwencje możemy ponieść w kontaktach z narkotykami. Można mieć jedynie nadzieję, że dla każdego uczestnika te informacje staną się swoistą przestrogą i pomogą w dokonywaniu właściwych wyborów na każdym etapie życia.

Martyna Pawlus, klasa I m