7 marca 2017 roku uczniowie klasy IIIm pod opieką profesor Bożeny Nycz wzięli udział w zajęciach ekonomicznych. Zajęcia miały formę gry drużynowej pt. „Chłopska szkoła biznesu”, a prowadziła je pani Maria Brzeziak z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.

Na sam początek prowadząca przybliżyła nam tło fabularne gry, czyli historię andrychowskich rzemieślników, którzy w XVIII wieku zorganizowali się w przedsiębiorstwa społeczne. Jak pani Brzeziak nam wyjaśniła, głównym celem tego typu przedsiębiorstwa nie jest maksymalny zysk, lecz pomoc lokalnej społeczności poprzez inwestycje. W pierwszej turze, będącej wprowadzeniem do gry utworzono dwuosobowe „spółki”, które dysponując ograniczonymi czasem pracy i gotówką, musiały zarobić jak najwięcej pieniędzy, handlując z innymi graczami oraz robiąc wyprawy handlowe po całej Europie.

W drugiej turze, czyli grze właściwej, wprowadzono dodatkowy czynnik, czyli inwestycje społeczne, które w pewien sposób ułatwiały dalszą rozgrywkę, jednak jak ostrzegła prowadząca, nie powinny być pierwszym zakupem, ale czymś kupowanym po zdobyciu kapitału. Starcie było bardzo emocjonujące, a po sprzedaniu wszystkich inwestycji wyłoniono zwycięzców.

Uważam, że zajęcia były bardzo ciekawe. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem pomnażali swoje bogactwo. Jednak nie była to wyłącznie rozrywka, ale też niezwykle edukacyjne przeżycie. Mogliśmy zrozumieć mechanizmy rynku poprzez aktywne uczestniczenie w nim. Ponadto dowiedzieliśmy się o przedsiębiorstwach społecznych i tym, jaką misję pełnią. Z pewnością chętnie ponownie wzięłabym udział w takich zajęciach w przyszłym roku.

Katarzyna Lachendro, III m