W środę 20 września 2017 roku uczniowie z klas Im i IIm pod opieką pana Kazimierza Leśniaka i pana Pawła Kotlarczyka brali udział w wykładach i pokazach poświęconych fizyce na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wykłady nosiły tytuł: „Osobliwości Świata Fizyki”. Odbyły się trzy pokazy dotyczące: wpływu temperatur na zjawiska fizyczne, działania sił elektromagnetycznych i zastosowaniach fizyki na wakacjach. Podczas trwających w sumie około dwóch godzin wykładów uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi: czym są nadprzewodniki, w jaki sposób termos utrzymuje temperaturę oraz czy elektryczność można przesyłać bezprzewodowo. Uczestnicy zobaczyli również, jak wygląda świat w promieniowaniu podczerwonym.

Przed pokazami uczniowie mogli oglądnąć wystawę kryształów wyhodowanych przez licealistów z całej Polski, którzy przysłali je na konkurs organizowany przez Uniwersytet Śląski.

Wyjazd zdaniem wielu uczestników był interesujący, a wiedza na nim zdobyta przyda się na lekcjach fizyki.