W środę (4.10.2017) uczniowie klas pierwszych liceum oraz klasy II  hg wzięli udział w pierwszym spotkaniu z cyklu “Miniwykłady z klasyki filmowej” prowadzonym przez pana Adama Andryska. Tematyką dzisiejszego spotkania była twórczość amerykańskiego reżysera Davida Lyncha. Prowadzący w ciekawy sposób przekazał najważniejsze informacje, które przybliżyły nam tę postać oraz jego twórczość. Światową sławę przyniósł mu serial “Miasteczko Twin Peaks”, którego fragmenty obejrzeliśmy. Wyreżyserował także „Inland Empire”- obraz częściowo nagrywany w Łodzi. W realizacji wzięli udział zarówno polscy, jak i amerykańscy aktorzy.

Lynch w swoich filmach skupia się głównie na uczuciach i relacjach kobiet z mężczyznami. W wielu przejawia się przemoc wobec kobiet. Reżyser łączy wiele gatunków, takich jak kryminał, romans czy horror. To bardzo charakterystyczne dla jego twórczości. W wielu filmach dostrzegamy łączenie rzeczywistości z surrealizmem. Niektóre wątki czy wydarzenia są alogiczne i nie zawsze układają się w całość, ale mimo to jego dzieła wydają się być bardzo interesujące. W filmach Lyncha często pojawiają się ci sami aktorzy; są to na przykład Naomi Watts czy Kyle MacLachlan.

Po skończonym wykładzie wszyscy wyszliśmy zadowoleni, gdyż mogliśmy poznać kolejnego wybitnego twórcę naszych czasów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie…

Julia Dudziak, klasa I g

 

W środę 4 października uczniowie wszystkich klas pierwszych oraz drugiej klasy humanistycznej liceum wzięli udział w pierwszych zajęciach projektu „Kino Szkoła”. W tym roku zajęcia te odbywają się pod nazwą „Miniwykłady z klasyki filmowej” i są prowadzone przez pana Adama Andryska.

Pierwsze spotkanie było poświęcone prezentacji zatytułowanej „David Lynch- artysta bezkompromisowy”. Prowadzący w ciekawy i przystępny sposób przekazał nam najciekawsze informacje na temat tego reżysera oraz przybliżył nam jego twórczość. Dowiedzieliśmy się m.in. tego, że jest on twórcą kultowego serialu „Twin Peaks”, a jeden z jego filmów, „Inland Empire”, został częściowo zrealizowany w Łodzi. Wzięli w nim udział również polscy aktorzy, a w niektórych scenach można usłyszeć dialogi jedynie w języku polskim.

Lynch w swoich pracach ukazuje niekonwencjonalne rozwiązania i wątki. Łączy rzeczywistość z surrealizmem oraz pokazuje alogiczne sytuacje, które na pierwszy rzut oka nie mają sensu, choć po dokładniejszej analizie nabieraj naprawdę głębokiego wydźwięku, za przykład posłuży tu wyżej wspomniane „Twin Peaks” oraz „Zaginiona autostrada”.

Swoimi filmami przekonuje, że nie warto zamykać się na jeden gatunek. W swoich dziełach pokazuje, że w ciągu 10 minut może pojawić się nawet kilka gatunków filmowych, np. film sensacyjny, romans, komedia czy horror. Świetnym przykładem jest tu „Dzikość serca” z 1990r.

Warto też wspomnieć o muzyce, która idealnie oddaje klimat jego prac i znakomicie zmienia się wraz z sytuacjami przedstawionymi na ekranie.

Filmy tego artysty są niezmiernie ciekawe i na pewno niebanalne. Pokazują nowatorskie spojrzenie na świat, ukazując go nie tylko w sposób normalny, taki który znamy z życia codziennego, ale także w formie artystycznej i ekstrawaganckiej. Właśnie to czyni filmy Davida Lyncha niezapomnianymi podróżami do odległych krain pełnych zaskakujących sytuacji i wielowymiarowych postaci.

Moim zdaniem spotkanie to było bardzo udane. Uważam, że p. A. Andrysek spisał się doskonale. Opowiadał z pasją i właśnie tym zaciekawił swoich odbiorców. Filmy był trudne do interpretacji, dlatego czasem wydawały się nużące.
Mogliśmy poznać coś zupełnie nowego i ciekawego. Reżyserzy tacy jak D. Lynch nie są odbierani tak dobrze jak twórcy bardziej popularnych filmów i to czyni z nich artystów niesłusznie niedocenianych. Mam nadzieję, że następne spotkania z tego cyklu również będą dotyczyć reżyserów, którzy tworzą świetne, ale mało znane filmy, ponieważ zawsze warto odkrywać coś zupełnie nowego i poszerzać swoje horyzonty. Jestem pewna, że kolejne zajęcia z serii „Kino Szkoła” również będą świetnie przyjęte przez młodych odbiorców.

 

Weronika Gurdek, klasa 1h