Spotkanie z Temidą

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły wybrali się do Sądu Rejonowego w Żywcu. Z Kęt wyruszyliśmy o godz. 8.00, a już o 9.00 byliśmy na miejscu. Przywitała nas pani sędzia i pani prokurator. Mieliśmy okazję zobaczyć dwie rozprawy: pierwsza o narkotyki, a druga o przywłaszczenie własności. Obydwie zakończyły się odroczeniem ,więc nie mieliśmy możliwości zobaczyć, w jaki sposób zapadają wyroki.

W czasie godzinnej przerwy sędzia wymyśliła dla nas sprawę sądową – mieliśmy okazję przywdziać togi i na chwilę poczuć się jak osoby zamieszane w proces. W trakcie następnej przerwy prokurator i sędzina przybliżyły nam pokrótce ich zawody oraz to, jak wyglądały studia, egzaminy i dalsze etapy nauki.

Myślę, że wyjazd ten okazał się bardzo owocny zarówno dla osób zainteresowanych prawem jak i dla tych, którzy tą dziedziną interesują się mniej. Zobaczyliśmy, jak trzeba się zachowywać w trakcie rozprawy, a także jak wygląda praca w sądzie. Sądzę także, że wycieczka nie byłaby tak interesująca, gdyby nie to, że sędzina i prokurator nie były takie otwarte i chętnie dzielące się zawodowym doświadczeniem.