BIZNES I MARKETING W SIECI

29 maja 2012 r. (wtorek) uczniowie klas Ip i Ig pod opieką pana Marka Cisińskiego i pana Bogdana Koniora wzięli udział w evencie edukacyjnym organizowanym przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Przedsięwzięcie to miało na celu przybliżenie nam dostępnych kierunków w tej placówce oraz prezentację osób, które dzięki swoim innowacyjnym projektom mogły rozpocząć własny biznes.

O godzinie 7:10 zebraliśmy się przed budynkiem szkoły, aby na godzinę 9:00 przybyć do Krakowa. Gdy o 9:30 dotarliśmy już na miejsce, zasiedliśmy na ogromnej auli, a chwilę później nastąpiło wprowadzenie do tematyki eventu i przedstawienie prelegentów. Wreszcie rozpoczęła się część właściwa, na którą wszyscy czekaliśmy –  prezentacje poszczególnych przedsiębiorców.

Jako pierwszy wystąpił Dominik Szarek. W bardzo ciekawy sposób opisał swoją drogę do sukcesu oraz proces powstawania telewizji internetowej ISTV, zwrócił również uwagę na pewną prawidłowość mającą miejsce w każdej firmie – następujące na przemian wzloty i upadki. Udzielił nam także rady, aby po opracowaniu wybitnej koncepcji od razu zabrać się za jej realizację. Następnie wysłuchaliśmy Marka Przystasia, który przybliżył nam pojęcie star-up’u oraz przedstawił przebieg tworzenia swojego projektu – strony internetowej dla dzieci w wieku 2-5 lat. Po krótkiej przerwie Paweł Loedl omówił zjawisko internetowych memów oraz zaprezentował nam wykorzystanie ich w kilku chwytliwych reklamach. Później dowiedzieliśmy się co nieco o pracy programisty od Doroty Skop i Michała Taszyckiego. Przemawiający ukazali nam obraz tego zawodu w bardzo dobrym świetle, mówiąc o atrakcyjnym biurze i ogromie zabawy wiążącym się z tą profesją. Ostatnia prelekcja dotyczyła portalu społecznościowego facebook.pl. Autor, Mateusz Tułecki, określił serwis mianem „narzędzia do sukcesu” oraz podał przykłady potwierdzające tę tezę.

Dzięki temu wyjazdowi poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat biznesu i marketingu w sieci, a także mieliśmy okazję wziąć udział w konkursie organizowanym przez szkołę, w którym czterech z pięciu zwycięzców jest uczniami Wyspiana. Organizatorzy włożyli wiele pracy w przygotowanie eventu, bowiem nie zabrakło drobnego poczęstunku oraz ulotki informacyjnej i długopisu dla każdego. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, dlatego o godzinie 13:30 po krótkim spacerze uliczkami Krakowa udaliśmy się w drogę powrotną.

Olga Piznal