Dzieło trwa, język przemija.

8 kwietnia w naszej szkole gościliśmy dr Angelikę Matuszek, wykładowcę ATH w Bielsku-Białej.
W wykładzie wzięli udział uczniowie klas 1 i 2 humanistycznych. Temat spotkania brzmiał: „Czesław Miłosz – obraz kobiety w poetyckich interpretacjach malarstwa”. Wykład pomógł nam poznać jedne z wielu inspiracji artysty.

Miłosz uważał, że słowa nie są w stanie opisać rzeczywistości, prawdziwie jej ukazać. Być może dlatego właśnie malarstwo fascynowało poetę. Sztuka stawała się dla niego źródłem twórczej inspiracji, pod jej wpływem powstawały utwory artysty.

Kolejną inspiracją dla Miłosza były kobiety. Jego utwory często nacechowane są erotycznie. Poeta zachwyca się nie tylko kobiecym pięknem, emanującą ponętnością kobiecego ciała, lecz również jej wnętrzem. Kobiety wyłaniające się z wierszy poety to istoty pełne emocji, posiadające bagaż doświadczeń życiowych, które ukształtowały ich charakter i osobowość. Kobiety Miłosza często są lubieżne, kokieteryjne, z drugiej jednak strony bywają zmęczone życiem oraz pełne sprzeczności. Malarstwo dawało autorowi impuls, by stworzyć historię kobiety istniejącej jedynie na potrzeby obrazu. Dla Miłosza ich złożoność i zawiłość stanowią początek do rozważań na tematy egzystencjalne. Są one dla poety niczym lustro, w którym odbijają się jego własna zagmatwana dusza, niezrozumiałe pragnienia i gorzkie rozterki.

Wykład trwał 45 minut i okazał się dla nas wędrówką przez inspiracje Czesława Miłosza. Zobaczyliśmy, jak poeta czerpał z malarstwa, by ukazać swoje dwie największe miłości, kobiety i sztukę. Pragnął ukazać to, co nieuchwytne, czego nie sposób ubrać w słowa, niezależnie jak ozdobne i kunsztowne. Pożądanie, tęsknota i lęk skrywają się bowiem w zawiłościach ludzkiej duszy.

Maria Pruszyńska