26 kwietnia 2013 r. o godzinie 8:00  w naszej szkole odbyło się zakończenie roku dla klas maturalnych. Wydarzenie zostało przygotowane przez Dyrekcję, Samorząd oraz klasy IIp i IIg. Zakończenie roku dla klas maturalnych to uroczystość, podczas której rozdane zostają świadectwa ukończenia szkoły oraz wyróżnienia przyznawane przez Radę Pedagogiczną. Tegoroczny apel dodatkowo umożliwiał krótką refleksję na temat wszystkich lat spędzonych w Wyspianie.

Gala, prowadzona przez Przewodniczącą Samorządu Julię Sordyl, została podzielona na dwie części: oficjalną oraz artystyczną. Pierwszą z nich rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor, podczas którego z nieukrywanym wzruszeniem podsumowała ostatnie trzy lata. Po tym wystąpieniu wychowawcy wszystkich klas maturalnych wręczyli uczniom świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem oraz nagrody.

Każdego roku Rada Pedagogiczna przyznaje dodatkowo kilka nagród dla uczniów, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę, zarówno działalnością naukową , jak i społeczną. „Absolwentem roku” został Adam Schimke z kl. III d, zaś Martyna Kolasa z klasy III g została wyróżniona nagrodą za działalność społeczną.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez klasę II p oraz II g. Motywem przewodnim całości był cykl rozwoju ucznia, począwszy od narodzenia aż do egzaminu dojrzałości. Każdy kolejny etap, prezentowany przez wybranych aktorów, opisywany był przez dwójkę konferansjerów: Paulinę Nycz oraz Macieja Kawończyka. Była to, w żartobliwy sposób, przedstawiona ewolucja człowieka, która zakończona była płaczem małego dziecka. Konferansjerzy, schodząc ze sceny, zaprosili zgromadzonych na dalsze losy ucznia po odejściu ze szkoły. Wtedy też mieliśmy okazję przenieść się w czasie do przyszłości, kiedy to byli uczniowie z jednej klasy pracują w różnych, wybranych przez siebie zawodach, mają swoje rodziny, a każda wolna chwila jest przez nich wykorzystywana w pełni. Osoby te postanawiają się pewnego dnia spotkać na tzw. „spotkaniu klasowym”, by powspominać przeszłe lata. Wówczas na scenie mogliśmy zobaczyć prezentację multimedialną, która zawierała zbiór zdjęć tegorocznych maturzystów. Podkład muzyczny oraz momentami zaskakujące fotografie powodowały zarówno wielkie wzruszenie jak i szczere uśmiechy na twarzach absolwentów.

Samorząd szkolny przygotował dodatkowo niespodziankę – filmik nagrany z kilkoma uczniami klas trzecich liceum. Film był formą wywiadu, w którym maturzyści odpowiedzieli na pytanie, co najlepiej będą wspominać po odejściu ze szkoły. Wypowiedzi były bardzo spontaniczne oraz szczere, dzięki czemu ta forma była bardzo prawdziwa.

Po prezentacji filmu Przewodnicząca złożyła wszystkim zgromadzonym klasom najlepsze życzenia na przyszłe lata, a występujący wręczyli drobne upominki zebranym maturzystom.

Aleksandra Kuchnicka