17 października klasy Ip oraz Ihg razem z wychowawcami uczestniczyły w wykładach w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Tematyka wykładów wiązała się z prawem oraz psychologią. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o wielu interesujących nas kwestiach związanych z adolescencją. Poruszano również kwestie związane z prawami i obowiązkami obywateli oraz odpowiedzialnością karną. Kadra uniwersytecka okazała się być bardzo otwarta i przyjazna.

Na początek przedstawiono nam zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną, uświadamiając raz jeszcze, że dotyczy nas ona nie od osiemnastego, jak mogłoby się wydawać, roku życia, a już od siedemnastego. W dodatku, w określonych wypadkach osoby powyżej lat piętnastu również mogą odpowiadać przed sądem jak dorośli. Wyjaśniono nam, czym różni się wykroczenie od przestępstwa, a także przedstawiono konsekwencje prawne za poszczególne formy łamania prawa.

Zagadnienia związane z psychologią przybliżyły trochę to, co dzieje się w trudnym okresie dorastania z naszymi umysłami – dlaczego na pewne rzeczy reagujemy mniej lub bardziej emocjonalnie, a przede wszystkim po czym poznać, że możemy powiedzieć o sobie: „jestem dorosły/a”. Wielu bowiem myśli, że kiedy kończy się to 18 lat, nagle przestaje  się z być dzieckiem; tak jakby ten konkretny dzień roku miał nagle zmienić nasz światopogląd.

Poruszono także kwestie dotyczące zawierania umów prawnych, takich jak np. małżeństwo, oraz to, dlaczego dowód osobisty jest niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania  w społeczeństwie dokumentem.

Po prawie dwóch godzinach słuchania wykładów o tym, co nas czeka w niedalekiej przyszłości, wróciliśmy do szkoły. Podczas powrotu wielu z nas dyskutowało o tematyce prelekcji. Dowiedzieliśmy się o wielu dość istotnych dla nas rzeczach, poznaliśmy lepiej, co przyniesie ze sobą ukończenie tej magicznej bariery 18. lat. Wiemy już, że bycie osobą pełnoletnią niesie ze sobą wiele przywilejów oraz jeszcze więcej obowiązków. Teorie bycia dorosłym człowiekiem już znamy, za ponad półtora roku przekonamy się, jak nam to wyjdzie w praktyce.

Justyna Polak ( Ip)

Aneta Zątek ( Ip)