W ostatnich dniach uczniowie klas IIp i IIh wzięli udział w wykładach pt. “Ciąża bez alkoholu” realizowanych z inicjatywy Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej. Pani psycholog z Bielskiej Szkoły Specjalnej w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawiła nam szeroki zakres wiedzy z tego tematu.
Nasze 1,5 godzinne spotkanie zaczęło się od wypełnienia anonimowej ankiety, badającej znajomość konsekwencji picia alkoholu podczas ciąży. Następnie uczniowie skonfrontowali swoje odpowiedzi na forum, biorąc czynny udział w wykładach. Pani pedagog zwróciła uwagę na kilka istotnych spraw m.in. na niebezpieczeństwa i konsekwencje, wynikające z nadużywania alkoholu, a szczególnie podczas ciąży oraz fakt, że alkohol jest powszechnie dostępny dla każdego, praktycznie bez ograniczeń. Ważnymi elementami prezentacji było także przedstawienie definicji słowa alkohol, mitów związanych z tym trunkiem, sonda dotycząca ilości kobiet, które piją podczas ciąży i zapoznanie nas z zespołem chorobowym noszącym nazwę alkoholowy zespół płodowy tzw. FAS. Jest on skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Dowiedzieliśmy się, że alkoholowy zespół płodowy to choroba nieuleczalną, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu bezpiecznej dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.

Pani psycholog pokazała nam dysmorfię twarzy osoby chorującej na FAS. Zwróciła uwagę na sytuację społeczną dziecka FASD. Taki człowiek jest odrzucany przez środowisko, a dzieci zostają umieszczone w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Istotny problem stanowią także źle zdiagnozowane dzieci, które traktowane są jako zdrowe, oczekiwania społeczne wobec nich są takie same jak wobec innych dzieci, a niemożliwość sprostania oczekiwaniom powoduje długotrwałą frustrację i zaburzenia zachowania. Z czasem zła diagnoza prowadzi do postrzegania dziecka przez pryzmat tych zaburzeń. Zaburzeniom można zapobiec rozumiejąc ograniczenia i modyfikując wymagania wobec dzieci z syndromem alkoholowym. Zaburzenia wtórne mogą się przejawiać w lęku, złości, przerwaniu nauki, chorobach psychicznych, samookaleczeniu, depresji itp.

Wykłady zakończył 22 minutowy film na temat szkodliwości picia alkoholu w trakcie ciąży. Przedstawiał  jeszcze raz informacje, które mogliśmy poznać podczas omawianej prezentacji przez panią pedagog i usystematyzować je w naszych głowach. Spotkanie było niezmiernie interesujące i poszerzające naszą wiedzę o kolejne wiadomości. Program skierowany jest nie tylko do młodzieży, ale do wszystkich, aby zwrócić uwagę na tak wielki problem, który przez wielu z nas jest lekceważony. Uważam, że treści przekazane przez panią pedagog zostaną w naszych głowach na zawsze.

Karolina Mleczko IIp