W dniu 15 maja uczniowie z klas IIIa, Ip, Ihg oraz Im pod opieką p. Małgorzaty Czarnik i p. Beaty Tobijasiewicz udali się do Wyższej Szkoły Zawodowej im. W. Pileckiego w Oświęcimiu na  „Dzień języka niemieckiego”.

Na dobry początek zostaliśmy oprowadzeni po uczelni, obejrzeliśmy sale wykładowe i dowiedzieliśmy się, jakie kierunki można tam studiować. Następnie wzięliśmy udział w wykładzie konsula Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie  –  p. Wernera Köhlera: „ Język niemiecki w życiu zawodowym i nie tylko”. Opowiedział on  o swojej pracy, dobrze rozwijających się kontaktach kulturalnych i gospodarczych miedzy naszymi krajami, o dynamicznie rozwijającym się rynku pracy i co za tym idzie za potrzebą nauki języka niemieckiego. Pan konsul odpowiadał również na nasze pytania. Bardzo zaskoczyła nas bardzo dobra znajomość języka polskiego przez pana konsula. Spotkanie to przybliżyło nam pracę konsula i pokazało, dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego.

Po krótkiej przerwie czekała na nas dobra zabawa. W wielu konkursach mogliśmy wykazać się swoją wiedzą i wygrać atrakcyjne nagrody. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach „Deutsch Wagen Tour”. Zadania, które musieliśmy rozwiązać, były związane z Państwem Niemieckim.

Dzień języka niemieckiego sprawił, że lepiej poznaliśmy kulturę i język naszego zachodniego sąsiada. Każdy z nas miał też okazję na sprawdzenie swoich językowych umiejętności i przekonanie się, jak ważnewe współczesnym świecie jest uczenie się języków obcych.

Karolina Czerwińska i Zuzanna Janeczko, kl. Ip