Jesienny krajobraz pełen jest kolorowych liści zaściełających chodniki, promieni słońca przebijających się przez chmury i zadziornie mknącego wiatru, przeszywającego płaszcze, kurtki i rozwiewającego szaliki. Październik i listopad nieodzownie jednak kojarzy nam się również z melancholią przemijania, wspominania ukochanych, którzy odeszli. Odwiedzamy cmentarze i poszukujemy miejsc, aby wciąż  poczuć ciepło drogich nam osób.

Uczniowie klasy IIIh wraz z prof. Anną Zielonką udali się na kęcki cmentarz komunalny, by wspomnieć o tych, których nie ma już pośród nas. Obejrzeliśmy zabytkowe pomniki w starej części cmentarza. Poprzez zapalenie symbolicznych zniczy daliśmy wyraz naszej pamięci o oddanych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły, którzy już odeszli. Piękny dzień sprzyjał wędrówce nie tylko po cmentarzu, ale również zakamarkach pamięci w poszukiwaniu wspomnień o umarłych.

Wspólne odwiedziny cmentarza napełniły nas rozrzewnieniem. Wspomnienia o osobach, które odeszły, wciąż są żywe, niejednokrotnie bolesne i trudne do zniesienia. Nadejdzie jednak dzień, kiedy z uśmiechem na ustach wspominać będziemy ukochane osoby, które niegdyś uczyniły nas tak szczęśliwymi. Obyśmy kiedyś znów je spotkali.

Maria Pruszyńska