20 kwietnia 2015 r. w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu odbyło się spotkanie poprowadzone przez nauczycieli akademickich z tamtejszego Instytutu Neofilologii, poświęcone wybranym zagadnieniom z zakresu kultury niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z pobliskich miejscowości, mieli okazję do poszerzenia i sprawdzenia znajomości języka niemieckiego oraz przekonania się jaką przewagę konkurencyjną stanowi on dziś na rynku pracy. Nie zabrakło również uczniów i nauczycieli z “Wyspiana”. Nasze wrażenia były bardzo pozytywne, jednak na skutek błędu organizatorów nie mogliśmy zaliczyć jednej z konkurencji sprawdzających naszą wiedzę. Ostatecznie musieliśmy oddać nasze zwycięstwo przedstawicielom innej szkoły. Nie stanowiło to dla nas problemu, ponieważ jak mawiał  Sir Winston Churchill ,,Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.”.