W czwartek 30 kwietnia uczniowie klas I pg i II hg pod opieką prof. Sylwii Kusak, prof. Krystyny Bogacz i prof. Magdaleny Krystian odwiedziły kopalnię Guido w Zabrzu. Spacer po korytarzach kopalni ukazał nam dwie, jakże sprzeczne, natury ziemi- jej niepowtarzalne piękno i okrutną siłę niszczenia.

Kopalnia Guido jest jedyną w swoim rodzaju kopalnią węgla kamiennego, której pierwotną funkcję przemysłową zamieniono na funkcję turystyczno-kulturową. Zaskoczeniem był dla nas fakt, że w kopalni funkcjonuje podziemny teatr! Naszą podróż do poziomu 320 rozpoczęliśmy przejażdżką windą. Sygnalista wyciągowy wybija odpowiedni sygnał i górnicza szola zjeżdża w dół z taką szybkością, że wszystkim zatyka uszy. W środku panuje nieprzenikniony mrok- daje się odczuć tajemniczą i lekko mroczną duszę kopalni.

Pan przewodnik niezwykle ciekawie i z entuzjazmem opowiadał o sprzętach używanych do wydobywania węgla. Zobaczyliśmy, jak funkcjonowało i z jakimi problemami borykało się górnictwo w XIX i XX wieku oraz zapoznaliśmy się z jego współczesnym obliczem. Maszyny, które uruchamiał przewodnik, by dać nam jak najbardziej realistyczny obraz pracy górnika, uświadomiły nam, jak ciężką pracę wykonują osoby pod ziemią. Hałas sprzętu przytłaczał, w niektórych przypadkach wręcz zatykaliśmy uszy, by zagłuszyć choć w niewielkim stopniu straszne dźwięki taśm i łańcuchów. Jedną z atrakcji tego miejsca jest także możliwość zwiedzenia części kopalni kolejką podwieszaną, podobną do tych, które funkcjonują w czynnych zakładach wydobywczych.

Każdy z nas z ogromnym zainteresowanie słuchał opowieści pana przewodnika o podziemnym świecie. Dzięki niej nabraliśmy szacunku do zawodu górnika oraz zrozumieliśmy, z czym wiąże się ich ciężka praca. Z pewnością wynieśliśmy z tej lekcji wiele cennych informacji, które mogą okazać się pomocne dla przyszłych studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Karolina Kierpiec

Dominika Kasperek