Wszystko o biomimetyce na spotkaniu z Uniwersytetem Śląskim.
20 i 21 października uczniowie klasy klasy 3p i 3bd mieli okazję uczestniczyć w wykładzie biologicznym o ruchach roślin. Wykład w formie online poprowadziła pani prof. dr hab. Dorota Kwiatkowska z Zespołu Biofizyki i Morfogenezy Roślin Uniwersytetu Śląskiego.
Wykład rozpoczął się od poruszenia tematu budowy komórek oraz ich wzajemnego oddziaływania. Następnie pani profesor przedstawiła dosyć obszerny zakres przykładów ruchów u roślin wynikających z wcześniej omówionych właściwości komórek. Pojawiły się ruchy szybkie odwracalne i wolniejsze nieodwracalne, ale także bardzo szybkie odwracalne i nieodwracalne (to podobno lubi być na maturze – wedle wskazań naszego nauczyciela). Kolejnym etapem prezentacji były przykłady roślin, które się dosyć aktywnie poruszają, czyli m. in. miłorzębów oraz sagowców (ich plemników). Mieliśmy okazję zobaczyć, jak cebule mieczyków są wciągane w głąb ziemi, oraz wzrostowe ruchy cyklicznego otwierania się i zamykania kwiatów tulipana. Zobaczyliśmy ruchy liści traw związane z czasową niedostępnością wody. Dowiedzieliśmy się też, że pozycja gałęzi drzew nie jest przypadkiem, a wynikającym z możliwości jej zmiany najlepszym położeniem gwarantującym np. spływ wody czy śniegu. Zobaczyliśmy mechanizm otwierania się i zamykania szyszek, który zachował się nawet w liczących 15 mln lat okazach znalezionych w osadach węgla brunatnego. Niesamowitą informacją było to, że nasiona Arceutobium (rośliny podobnej do naszej jemioły) są z niej wystrzeliwane pod wpływem ciśnienia soku wewnątrz owocu z prędkością dochodzącą nawet do 100 km/h. Z kolei pewien rodzaj powolnego ruchu pni drzew korygujący nienaturalną pozycję wynikającą na przykład ze złamania, czy wygięcia pod wpływem wiatru powoduje dziwne zachowanie desek zrobionych z takiego pnia.
Najważniejszym jednak wnioskiem było to, że biologia może być źródłem nowych rozwiązań inżynieryjnych, możliwych do zastosowania np. w budownictwie. Ta dziedzina nazwana biomimetyką zaczyna być coraz popularniejsza. Reprezentując uczniów obu klas uczestniczących w wykładzie, pragniemy serdecznie podziękować pani prof. Dorocie Kwiatkowskiej za możliwość udziału w niesamowitym i świetnie przygotowanym wykładzie. Bardzo nam się on podobał i liczymy na możliwość kontynuacji podobnych spotkań.
Julia Stanisz, Patryk Porębski, kl. 3b
Dodatkowa informacja od organizatorów: trwają rozmowy, które być może doprowadzą do bardziej systematycznej współpracy między Uniwersytetem Śląskim a naszą szkołą. (MH)