Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach z geografii w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. W tym roku szkolnym klasa 2c uczestniczy w projekcie, co dwa tygodnie łącząc się z wykładowcami Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z innymi szkołami z Małopolski możemy poszerzać swoja wiedzę i umiejętności z zakresu geografii. Tematem wiodącym są przełomowe odkrycia oraz kluczowe pytania badawcze w geografii i geologii.
Podczas spotkań online możemy poznać, jak badania kosmiczne, pozyskiwanie surowców naturalnych, zużycie wody, zmiany klimatu i użytkowania ziemi, globalny system żywnościowy, zrównoważona turystyka, media społecznościowe, a także inne działania człowieka wpłynęły na środowisko przyrodnicze i społeczne na świecie. Ponadto podczas zajęć możemy poznać możliwości organizacyjne, technologiczne oraz efekty badań naukowych, prowadzonych we współpracy ludzi z różnych krajów, w celu utrzymania bioróżnorodności i ochrony zasobów wodnych. W trakcie każdych zajęć otrzymujemy liczne zadania do wykonania i mamy możliwość skanowania kodów QR. One przekierowują nas na strony internetowe, dzięki którym możemy na przykład wirtualnie zwiedzić miasto, czy zobaczyć zmiany, jakie zachodzą w funkcjonowaniu miast.
Zauważyliśmy, że takie wykłady pozwalają nam rozwijać zainteresowania, utrwalają materiał z lekcji albo przygotowują nas na przyszłe lata nauki geografii. Dzięki interesującej formie prowadzenia zajęć mamy także możliwość integracji z rówieśnikami poprzez pracę w grupach. Nie możemy się już doczekać następnego wykładu. Ciekawe, jaki temat przyniosą ze sobą najbliższe zajęcia?
Uczestnicy projektu