3 września br. w naszej szkole miała miejsce kolejna odsłona akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy wybrane fragmenty romantycznego dramatu Juliusza Słowackiego ,,Kordian”. Nasz szkolny finał odbył się kilka dni przed finałem ogólnopolskiej akcji, która została zaplanowana na sobotę 7 września.
Była to już 13. odsłona Narodowego Czytania. Wszystko zorganizowane zostało przez uczniów klasy III d pod kierunkiem p. prof. Jolanty Szlachetko w sali polonistycznej. Uroczystość zaczęła się od przemówienia p. dyrektor Anny Zielonki, która podkreśliła potrzebę pielęgnowania tradycji literackiej. Następnie p. prof. Jolanta Szlachetko objaśniła uczniom sens motta, które otwiera dramat ,,Kordian”, a pochodzi z powieści poetyckiej „Lambro” J. Słowackiego:
Więc będę śpiewał i dążył do kresu;
Ożywię ogień, jeśli jest w iskierce.
Tak Egipcjanin w liście z aloesu,
Obwija zwiędłe umarłego serce;
Na liściu pisze zmartwychwstania słowa;
Chociaż w tym liściu serce nie ożyje,
Lecz od zepsucia wiecznie się zachowa,
W proch nie rozsypie… Godzina wybije,
Kiedy myśl słowa tajemną odgadnie,
Wtenczas odpowiedź będzie w sercu – na dnie.
Następnie konferansjerki – Iga Drąg i Brygida Ślęczka – zapraszały profesorów i uczniów do wspólnej lektury.
Tegoroczna edycja była szczególnie wyjątkowa, ponieważ fragmenty ,,Kordiana” były czytane wspólnie przez uczniów i nauczycieli z podziałem na role. Niektórzy z czytających role wybierali sami (np. Laury, Grzegorza, Wioletty, Prezesa, Doktora, Cara …), inni zdali się na decyzję organizatorów. Wyjątkowość edycji polegała też na tym, że uczniowie z różnych klas ( Michał Mrowiec, Paweł Bakalarski, Jakub Talar z IId, Oliwier Parobczy z IIIb i Patryk Zontek z IIId) wcielili się w rolę Kordiana (chłopca i mężczyzny). Zadbali nawet o włożenie koszuli z kołnierzykiem w stylu Słowackiego. Ponadto na tę okazję uczennica klasy IIId – Brygida Ślęczka – namalowała portret Juliusza Słowackiego, który po uroczystości będzie zdobił gabinet polonistyczny. Z kolei Julia Wanat, Aleksandra Sadlik i Karolina Wojewodzic potwierdzały (na egzemplarzach dramatu, wydrukach i w zeszytach) czerwoną pieczęcią udział uczniów w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania.
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i zaproponowali głosową interpretację fragmentów dramatu. Dziękujemy za wspólne przeczytanie bardzo trudnego tekstu, który powstał 190 lat temu.
Podczas szkolnej akcji czytali:
- dyrektor Anna Zielonka
- prof.Tomasz Kornecki
- prof. Anna Kunicka
- prof. Elżbieta Zakrzewska
- prof.Tomasz Bąk
- prof. Ewa Łanocha
- Adrianna Turek
- prof. Anna Rotunno
- prof. Maciej Hejnowicz
- prof. Gabriela Cpak
- prof. Jolanta Szlachetko
- prof. Agnieszka Bieniasz-Majdak
- prof. Wacław Front
- prof. Joanna Gabryś
- prof. Barbara Naglik
- prof. Aleksandra Jasek
- Julia Hałat IId
- Michał Mrowiec IId
- Jakub Talar IId
- Paweł Bakalarski IId
- Joanna Niemiec IIf
- Patryk Paw IIf
- Paulina Maciąga IIIa
- Oliwier Parobczy IIIb
- Alicja Orłowska IIIe
- Patryk Zontek IIId
Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji!
W imieniu organizatorów
Iga Drąg z IIId