Jako uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego mieliśmy niezwykłą okazję uczestniczyć w spektaklu Na przełęczy w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, który zainspirował się powieścią Stanisława Witkiewicza o tym samym tytule. Przedstawienie odbyło się w godzinach wieczornych 7 lutego br. w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

Spektakl w sposób humorystyczny, a nawet ironiczno-groteskowy ukazuje relacje XIX-wiecznego i współczesnego mieszkańca miasta z górami. Inspiracją dla Stanisława Witkiewicza była fascynacja Tatrami, jaka towarzyszyła pierwszym turystom przyjeżdżającym na Podhale z nizin, odkrywającym kulturę górali i dzikość natury. Aktorzy, poprzez ekspresję i pełne zaangażowanie, doskonale wprowadzili nas w klimat przedstawienia, a nawet uczynili uczestnikami górskiej wyprawy. Reżyser wykorzystał w spektaklu nie tylko powieść Witkiewicza, lecz także fragmenty pierwszego Przewodnika do Tatr i Pienin Walerego Eljasza Radzikowskiego, dotyczące przygotowań do górskich wypraw, które dziś, choć nadal aktualne, nabierają ironicznego wydźwięku. Ważnym elementem w przedstawieniu są pieśni od kabaretowych po liryczno-modlitewne z tekstami Grzegorza Walczaka i muzyką Jerzego Chruścińskiego, a także utwory skomponowane przez Zbigniewa Namysłowskiego. Cała oprawa muzyczna, w tym tradycyjna muzyka góralska i tańce, wykonywana jest na żywo, co tworzy szczególny klimat spektaklu. Już w foyer powitała nas kapela góralska, która podczas spektaklu kilkakrotnie wchodziła na scenę, porywając do tańca widzów. Naszą uwagę zwróciła także pomysłowość twórców spektaklu w budowaniu scenografii, gdy stół, krzesła i szafy przestały mieć użytkowy charakter i wraz z rozwojem akcji nabierały symbolicznych znaczeń – wzniesień, grzbietów i szczytów do zdobycia przez turystów przybyłych z Galicji, Mazowsza i Monachium. Samo spotkanie turystów, wojażerów stało się okazją do pokazania różnych typów zachowań i mentalności, często konfrontowanej z tą góralską.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, który przybliżył nam kulturę góralską, widzianą oczyma zarówno ojca Witkacego, jak i twórców Teatru Witkacego, który najczęściej odwiedzany jest przez turystów schodzących z tatrzańskich przełęczy i szczytów.

Bardzo dziękujemy pani prof. Jolancie Szlachetko za zorganizowanie kolejnego wyjazdu w ramach Wojaży polonistycznych. Dziękujemy także pani dyrektor Annie Zielonce oraz pani prof. Aleksandrze Jasek za towarzyszenie nam w tatrzańskiej wędrówce, poświęcony czas i sprawowanie nad nami opieki.

W imieniu 49 uczestników wyprawy

Julia Wadoń i Kinga Zięba z kl. IIId