Wpływ królowej nauk na różne dziedziny życia
W dniu 14 grudnia 2011 roku gościł w naszej szkole prof. Wojciech Słomczyński, wykładowca matematyki stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W spotkaniu z nim wzięli udział uczniowie klas II liceum szczególnie zainteresowani matematyką, biorący udział w projekcie : Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne. Przeprowadzone zajęcia dotyczyły wpływu królowej nauk na różne dziedziny życia społecznego. W szczególności zajmowaliśmy się metodami rozdzielania mandatów w Parlamencie Europejskim.
Do naszej dyspozycji było 10 laptopów, na których dokładnie mogliśmy śledzić treści wykładu. Dodatkowo sami mieliśmy możliwość odkrycia najlepszego sposobu na ustalenie stosunków mandatów dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej. W przekazywaniu wiedzy pomagała profesorowi również nasza szkolna tablica interaktywna. Zajęcia były tak interesujące, że nie odczuliśmy upływu czasu, choć minęły trzy godziny lekcyjne. Odkryliśmy inną stronę matematyki i jej zastosowanie, np. mnożenie czy dodawanie i ich wykorzystanie w rozdzielaniu mandatów w europarlamencie. Choć te działania wydają się dziecinnie proste, jednak z ich wykonaniem mają problem nawet eurodeputowani. Okazuje się to bardziej skomplikowane, niż moglibyśmy przypuszczać.
Profesor Wojciech Słomczyński doskonale wprowadził nas w tajniki mechanizmu wyborów, dzięki czemu i możemy się teraz poszczycić dużo większą wiedzą na ten temat niż potencjalny wyborca. Mimo iż sami nie mamy jeszcze praw wyborczych, już dziś wiemy,
że chcemy wziąć udział w głosowaniu na przyszłych europosłów w 2014 roku. Ponadto warto dodać, że profesor, z którym się spotkaliśmy, uczestniczył razem z kilkoma innymi wybitnymi matematykami w konferencji w Cambridge, gdzie opracowano nowy wzór określający ilość mandatów przypadających na jedno państwo.
Celem tego wykładu była, jak widać, nie tylko prezentacja wykorzystania matematyki
w polityce, ale także prelekcja na temat wychowania europejskiego. Wykład wzbudził zainteresowanie uczestników, o czym świadczyła duża aktywność na zajęciach. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, a przede wszystkim tego, że matematyka jest obecna w naszym życiu na każdym kroku, dlatego warto ją dobrze znać.
Dagmara Gawrońska
Adrianna Mleczko
Marta Listwan
z klasy II m