Zgodnie z tradycją pierwszego dnia wiosny w naszej szkole odbyła się Gala Staśków. Tytułowe „Staśki” to wydarzenie organizowane przez samorząd szkolny, mające na celu wynagrodzenie nauczycielom ich całorocznego trudu związanego z nauczaniem.
Mogliśmy się także dowiedzieć, że to także możliwość otrzymania tzw. „informacji zwrotnej” od uczniów, po dziesiątkach przeprowadzonych lekcji. Tegoroczna gala połączona została z konkursem „Artystą być” organizowanym przez Burmistrza Kęt, dzięki czemu w przerwach rozdawania nagród mieliśmy okazję obejrzeć występy naszych młodych artystów.
W tym roku tematem przewodnim wydarzenia była mitologia grecka. Nominacje do nagród przyznane zostały w siedmiu kategoriach, a wszystkie powiązane były z postaciami mitologicznymi. Szansę wcześniejszego zapoznania się z koncepcją gali umożliwił krótki filmik, który został opublikowany w Internecie przez samorząd. Dzięki temu każdy uczeń naszej szkoły mógł już kilka dni przed głosowaniem podjąć decyzję dotyczącą oddania głosu na konkretnego nauczyciela. Dodatkowo nagrane zostały także wywiady z nominowanymi, w których, m.in. opowiadali o towarzyszących im emocjach przed rozdaniem nagród. I właśnie krótka prezentacja wspomnianych filmów rozpoczęła całość uroczystości. Prowadzące galę: Przewodnicząca Samorządu wraz z zastępczynią ubrane były w przebrania nawiązujące do starożytnej Grecji, co wprowadziło wszystkich w niecodzienny nastrój.
Pierwszy występ artystyczny należał do Marzeny Kramarczyk, która wykorzystała połowę przeznaczonego dla niej czasu, tańcząc układ wybranego stylu. Po pokazie nadszedł czas na przyznanie pierwszego wyróżnienia. Nagrodę Temidy, której główna cecha to sprawiedliwość, zdobyła prof. Anna Zielonka. Po wręczeniu srebrnego pucharu na scenie pojawiła się Patrycja Jurzak, wykonując dwa utwory na flecie poprzecznym. Kiedy muzyczny występ dobiegł końca, prowadzące z jednej z kopert odczytały kolejny wynik głosowania uczniów. Tym razem była to nagroda Prometeusza, przeznaczona dla nauczyciela cierpliwego oraz potrafiącego stanąć w obronie ucznia. Zwyciężył prof. Kazimierz Leśniak, zdobywając największą liczbę głosów.
Kolejną przerwę w nagradzaniu urozmaiciła nam Klaudia Fidyt, która zaśpiewała dwie piosenki, akompaniując sobie na gitarze. Kiedy zabrzmiały ostatnie dźwięki instrumentu, nastąpił moment wręczenia kolejnej wygranej. Nagroda Hestii, opiekunki ogniska domowego, była przeznaczona dla nauczycielki wyróżniającej się troskliwością oraz uczuciowością wobec uczniów. Ze względu na dokładnie taką samą liczbę głosów otrzymały ją prof. Bernarda Wadowska oraz prof. Anna Rotunno. Wtedy też ponownie zatańczyła Marzena Kramarczyk, pokazując już zupełnie inny styl taneczny i udowodniając tym samym, jak wszechstronna potrafi być w tej dziedzinie.
Już na zeszłorocznej gali „Staśków” łączna liczba przyznanych statuetek dla prof. Macieja Hejnowicza spowodowała otrzymanie nagrody „Super Staśka”, która miała być ostatnim tego typu wyróżnieniem. Pomimo tego samorząd postanowił nominować profesora do nagrody Odyseusza, związanej z cechami takimi jak spryt, cierpliwość czy błyskotliwość. Po przeliczeniu głosów okazało się, że to właśnie prof. Hejnowicz otrzyma ową statuetkę. Po wręczeniu pucharu oraz krótkim przemówieniu nagrodzonego na scenie pojawiła się Aleksandra Kuchnicka, która zaśpiewała dwie piosenki. Po tym występie prof. Magdalenie Nycz-Bies przyznana została nagroda Afrodyty, bogini piękna, kwiatów i miłości.
Scenka aktorska Wojciecha Kubickiego oraz talent wokalny, który zaprezentował Damian Kos, kończyły eliminacje do konkursu „Artystą być”. Między wspomnianą częścią artystyczną nagrodzeni zostali prof. Jolanta Szlachetko, zdobywając statuetkę Ateny, bogini mądrości, oraz prof. Marek Cisiński, zdobywając puchar Zeusa, pana Olimpu, opiekuna praw oraz władcy gromów. Wydawać by się mogło, że właśnie owe wyróżnienie było zakończeniem czwartkowej uroczystości. Był to jednak moment, kiedy jury rozpoczęło swoje obrady przed ogłoszeniem wyników konkursu. Wtedy też prowadzące galę zaskoczyły wszystkich, wręczając nadprogramowo dwie nagrody, dedykowane przez samorząd. Pierwszą z nich była statuetka „Super Sportowca” dla prof. Elżbiety Korzeń, z życzeniami jak najszybszego powrotu do zdrowia i braku podobnych wypadków w przyszłości. Drugą była nagroda Narcyza, która stała się żartobliwą odpowiedzią na słowa pana Wacława Fronta i przede wszystkim wyrazem ogromnej sympatii ze strony samorządu wobec profesora.
Aby umilić czas potrzebny jury na ogłoszenie werdyktu, wyświetlony został film nagrany przez kilku uczniów klasy I m na potrzeby promowania szkoły podczas targów edukacyjnych oraz Dni Otwartych. Po tym nastąpił już ostatni punkt programu, czyli ogłoszenie wyników przez panią Beatę Tobijasiewicz. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Ponownie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, jednocześnie pamiętając o wszystkich nauczycielach, którzy nie mieli jeszcze okazji zostać docenieni. Tym życzymy powodzenia w przyszłych latach.
Aleksandra Kuchnicka
Protokół
Szkolnych Eliminacji Konkursu „Artysta Być…2013”
przeprowadzonych w Powiatowym Zespole nr11 Szkól Ogólnokształcących
im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach
Eliminacje szkolne odbyły się 21.03.2013 roku w PZ nr 11 podczas „Gali Staśków”zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski w obecności licznej grupy młodzieży i nauczycieli.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 13 osób – 9 z Powiatowego Gimnazjum oraz 4 z Liceum.
Gimnazjum:
1.Wojciech Wysogląd – komiks, rysunek
2.Natalia Jodłowiec –rzeźba , rysunek
3.Katarzyna Kucharek – rysunek
4.Szymon Zacny –rysunek , malarstwo
5.Julia Merta – rysunek, malarstwo
6.Ewa Merta –rysunek , malarstwo
7.Marzena Kramarczyk – taniec
8.Klaudia Fidyt – śpiew
9.Patrycja Jurzak – gra na flecie
Liceum:
1.Aleksandra Kuchnicka – śpiew
2.Dominika Żelaźnicka – recytacja
3.Damian Kos – śpiew, recytacja
4.Wojciech Kubicki- literatura -wiersze i prezentacja prozy
Dokonania uczestników oceniła Komisja w następującym składzie:
1.Pani Halina Kajta -nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze,
2.Pani Krystyna Bogacz – nauczyciel wychowania fizycznego,
3.Pan Wacław Front – nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze,
4.Pani Krystyna Rusak – były nauczyciel i doradca metodyczny nauczania plastyki,
5.Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Angelika Chwieruta,
6.Przewodnicząca Komisji-Pani Beata Tobijasieiwcz- pedagog, nauczyciel plastyki.
Komisja po wysłuchaniu prezentacji i obejrzeniu wystawy prac plastycznych zgodnie z założeniami projektu wybrała do udziału w Gminnej Gali Talentów następujące osoby:
z Gimnazjum–
1.Julia Merta – rysunek, malarstwo( na szkle, olejne) grafika , rękodzieło,
2.Ewa Merta –rysunek , malarstwo( na szkle, olejne) grafika , rękodzieło,
3.Patrycja Jurzak – gra na flecie,
4.Marzena Kramarczyk – taniec nowoczesny hip- hop,
5.Klaudia Fidyt – śpiew solowy, własny akompaniament gra na gitarze.
Marzena Kramarczyk oraz Klaudia Fidyt zostały dodatkowo wytypowane do uczestnictwa
w warsztatach artystycznych organizowanych przez Gminę.
z Liceum
1.Dominika Żelaźnicka – recytacja,
2.Damian Kos – śpiew, recytacja,
3.Wojciech Kubicki- literatura -prezentacja prozy i poezji (mała forma teatralna) własne utwory literackie(wiersze, reportaże),
4.Aleksandra Kuchnicka – śpiew solowy,
5.Mariusz Kruczała – gra na akordeonie.
Aleksandra Kuchnicka oraz Damian Kos zostali wytypowani do udziału w warsztatach artystycznych.
Uczniowie Dominika Żelaźnicka oraz Mariusz Kruczała z powodu nieobecności w dniu 21.03.2013 roku zostali przesłuchani przez Komisję w innym terminie.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gorące brawa publiczności
Koordynator projektu Beata Tobijasiewicz