30 października grupa uczniów klas geograficznych naszego liceum pod opieką prof. Bożeny Nycz i prof. Magdaleny Krystian wyruszyła do Krakowa, do Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie odbył się wykład inaugurujący cykl spotkań dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wykład prowadziła pani prof. dr hab. Janina Trepińska, która próbowała odpowiedzieć na pytanie „Czy klimat rzeczywiście się zmienia?”.

Na początku pani profesor przedstawiła nam, jak zmieniał się klimat na przestrzeni wieków- dowiedzieliśmy się np. że ok. IX-XII wieku w południowej Grenlandii klimat sprzyjał uprawie roślin przez Wikingów oraz że w XV w Bałtyk był tak zamarznięty, iż ludzie poruszali się po nim saniami, a na tafli lodu budowano restauracje dla podróżujących. W latach 1600-1850 na półkuli północnej panowała Mała Epoka Lodowa. Poruszona została też kwestia, skąd wiadomo, jak zmieniał się klimat w odległej przeszłości. Teraz już wiemy, że między innymi dowiadujemy się tego dzięki drzewom, a dokładniej dzięki odległości między słojami.

Następnie dowiedzieliśmy się, że klimat zmienia się nieustannie i nie można do końca przewidzieć, jak będzie w przyszłości, gdyż składa się na to wiele czynników, które często są trudne do zbadania. Z wielu analiz wynika, że wpływ człowieka na ocieplenie klimatu to tylko niewielki procent, większość czynników to działanie sił natury. Według niektórych naukowców wpływ człowieka na globalne ocieplenie to zaledwie 0,28%- zdecydowana większość to para wodna, więc czy naprawdę musimy zrezygnować z wszystkiego, co emituje CO2? Wiadomo, że najlepiej dla nas jest spalać tylko kalorie, ale jak się okazało, emisja dwutlenku węgla to nie tylko negatywy, ale także pozytywy, takie jak np. wzrost plonów czy zmniejszająca się intensywność huraganów. Niestety większość badań, spekulacji nie uwzględnia wszystkich czynników kształtujących zmiany klimatyczne na Ziemi; do całej dyskusji o tym, czy człowiek powoduje globalne ocieplenie, wmieszane są kalkulacje polityczne.

Podsumowując, bardzo ciężko jest nam jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zadane na początku. Mimo to dzięki tym zajęciom zgłębiliśmy swoją wiedzę na temat klimatu, wykład był bowiem bardzo interesujący i na pewno wiele z niego zapamiętamy.

Anna Bartuś

Magdalena Jabłońska

kl.IIm