Dowiedzieliśmy się m. in., że środki psychoaktywne zaburzają pracę neuroprzekaźników. Powodują zaburzenia emocji, koncentracji i pamięci. Mogą także odblokowywać bariery komunikacyjne, co w pewnym momencie może doprowadzić do tego, że nie będąc pod ich wpływem osoba ma lęk przed zwykłymi sytuacjami komunikacyjnymi, jak np. pójście na pocztę czy do sklepu. Niektóre narkotyki mogą także powodować formikacje, czyli fałszywe projekcje mózgu. Na przykład osoba, która ma arachnofobię ma wrażenie, że na jego skórze są tysiące pająków i zaczyna się dziwnie zachowywać, np. zrzucając je.
Pan psycholog uświadomił nam również od czego zaczyna się „przygoda z narkotykami”. Może to być palenie papierosów, które uczy mechanizmu palenia, a większość narkotyków przyjmowana jest właśnie tą drogą. Osoby, które piją napoje energetyczne są bardziej narażone na uzależnienie się od narkotyków, gdyż tauryna w nich zawarta oszukuje organizm i przypomina działanie niewielkich dawek leków przeciwlękowych, czy alkoholu etylowego.
Spotkanie było bardzo ciekawe i niewątpliwie pozwoliło nam na uzmysłowienie sobie, jak licznym zagrożeniom możemy uniknąć dzięki wiedzy na temat narkotyków i środków psychoaktywnych.
Magdalena Jabłońska
kl. II m