15 stycznia br. minęła 145. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego – patrona Liceum Ogólnokształcącego w Kętach. Z tej okazji – jak każe tradycja szkoły – klasy humanistyczne, prowadzone przez p. Annę Zielonkę i p. Jolantę Szlachetko, zorganizowały Dzień Patrona Liceum. Mottem uroczystości stały się słowa poety: „O, kocham Kraków …”.

 

Uczniowie w formie prezentacji multimedialnej przybliżyli licealistom i gimnazjalistom  sylwetkę nietuzinkowego artysty, zaprosili na wirtualny spacer krakowskimi śladami Wyspiańskiego. Przypomnieli też krakowskie pomniki poety, odwiedzane przez kolejne pokolenia absolwentów kęckiego liceum.

Szczególnymi bohaterami obchodów byli ci uczniowie gimnazjum i liceum, którzy odważyli się wziąć udział w konkursie sprawdzającym znajomość  biografii i twórczości  autora Wesela. Zwycięzcami zostały: Justyna Polak z liceum oraz Ewa Merta z gimnazjum. Po raz kolejny okazało się, że gimnazjaliści i licealiści tworzą zgraną i zintegrowaną społeczność szkoły. Dla tej społeczności konkurs był nie tylko  okazją do odświeżenia  wiedzy o pracach literackich i plastycznych Wyspiańskiego, lecz także – a może przede wszystkim – dobrą zabawą.

Wyjątkowymi bohaterami Dnia Patrona Liceum stali się ci uczniowie, którzy przygotowali inscenizację fragmentów I aktu Wesela S. Wyspiańskiego. Po raz kolejny okazało się, że patron tej szkoły nie figuruje tylko w jej nazwie. To patron, który od kilkudziesięciu lat inspiruje młodzież, wyzwala w niej chęć tworzenia sztuki i obcowania ze sztuką. Wyspiański – człowiek teatru – pobudził wyobraźnię licealistów, którzy z młodzieńczą naturalnością, wdziękiem i humorem wcielili się w role:  Pana Młodego, Panny Młodej, Dziennikarza, Czepca, Poety, Maryny, Racheli, Radczyni czy Kliminy. Wszyscy swoją  grą  oczarowali widownię, która nagrodziła aktorów – amatorów gromkimi brawami. Reżyserem i autorem scenariusza był Wojciech Kubicki, uczeń z klasy drugiej o profilu humanistycznym.

„Przez cały dzień – wspomina Kinga Kunicka, odtwórczyni roli Racheli –  unosił się w powietrzu duch Stanisława Wyspiańskiego. Scenariusz ukazał nowe oblicze autora Wesela. Oblicze zabawne i dostarczające odbiorcy radości, czego dowodem był śmiech rozlegający  się co chwilę na sali. Znaczącą rolę w sukcesie przedstawienia – zdaniem Kingi – odegrały dialogi, o nierzadko dwuznacznym kontekście, znakomicie złączone w jedną całość. Serce publiczności podbiła także Paulina Zastawny, grająca rolę Kliminy. Z kolei symboliczne dekoracje nie odwracały uwagi od akcji, uwypuklając bogactwo kostiumów i wyrazistość tekstu. Przedstawienie to – kontynuuje Kinga – było nowym spojrzeniem na klasykę. Chcieliśmy  dostarczyć widzom radości, a także nadać naszemu patronowi i jego dziełu przyjazne i swojskie oblicze, by poczuć dumę z artysty, którego imię nosi nasza szkoła. Myślę, że cel został osiągnięty. Myślę też, że Wyspiański, siedząc na widowni, uśmiechnąłby się z radości”.

Dzień Patrona Liceum będzie miał swój finał 19 lutego br. w Teatrze STU w Krakowie podczas spektaklu Wesele w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Na widowni zasiądą  m.in. uczniowie, rodzice i nauczyciele kęckiego liceum.  Aktorzy – amatorzy ocenią grę zawodowych aktorów.

Jolanta Szlachetko