Cały ubiegły tydzień w „Wyspianie” to czas na promocję postaw przedsiębiorczych. Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości licealiści uczestniczyli w licznych przedsięwzięciach, które miały na celu promocję świadomego rozwoju, aktywnej postawy wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw.
Także uczniowie klas pierwszych poszerzyli swoją wiedzę z przedsiębiorczości, bowiem w poniedziałek mieli okazję uczestniczyć w konkursie “Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Aby osiągnąć dobry wynik, musieli wcześniej dowiedzieć się, jakie rodzaje świadczeń przysługują osobom ubezpieczonym, w jaki sposób zabezpieczyć sobie finansowo czas na emeryturze czy jakie składki powinien płacić przedsiębiorca. Najlepiej w tym konkursie spisali się: Sebastian Bryzek z Ihg, Małgorzata Janeczko z Im oraz Monika Blarowska z Im.
Wtorek 17 listopada to był dzień debaty oksfordzkiej. Uczniowie klasy III m rozważali, czy warto jest prowadzić własną firmę. Zwolennicy tej tezy podawali liczne argumenty mające przekonać słuchaczy do przyznania im racji. Wśród wymienionych korzyści podkreślano możliwość samorozwoju i realizacji ambicji, sterowania własną teraźniejszością i przyszłością, osiągania ponadprzeciętnych zysków. Z kolei ich oponenci podnosili kwestię sporego ryzyka przy prowadzeniu własnej firmy, ogromnej odpowiedzialności za siebie i pracowników oraz wynikającego stąd stresu będącego często przyczyną poważnych chorób. Zwrócili również uwagę na fakt, że zatrudniając się jako pracownik najemny, także ma się możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Każda z dziesięciu wypowiedzi uczestników dyskusji poparta była wynikami badań naukowych, co podkreślało trafność wypowiadanych opinii.
Po dyskusji głos zabrali zaproszeni goście – eksperci, którymi byli specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu oraz młodzi przedsiębiorcy znający omawianą problematykę „od kuchni”. Kolejno wypowiadali się: współwłaściciel firmy „Bobrek” pan Paweł Kleszcz, prezes firmy „Amocarat” pani Agnieszka Szpila, reprezentujący spółkę „Elfa” pan Maciej Piróg oraz współwłaściciel firmy „Nessi Sportwear” pan Wojciech Izbicki. Każda z tych wypowiedzi rzucała nowe światło na omawiany problem i pozwalała na poznanie różnych wizji prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Każdy z biznesmenów zgadzał się z tezą, że warto prowadzić własną firmę, chociaż każdy eksponował nieco inne aspekty bycia właścicielem. Również panie Danuta Szlagor i Ewa Królicka z Urzędu Pracy w Oświęcimiu zachęcały młodzież do wszechstronnego spojrzenia na możliwość prowadzenia firmy, w czym pomóc mogę fundusze przeznaczane przez PUP na ten właśnie cel.
Niewątpliwie głosy ekspertów ostatecznie zdecydowały, że publiczność uczestnicząca w debacie w większości opowiedziała się po stronie tezy, czyli uznała, że warto jest prowadzić własną firmę.
Całą debatę można obejrzeć na stronie www.youtube.com/watch?v=l5XFtGU5CC4
Kontynuacją Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest komputerowa gra symulacyjna “Przedsiębiorstwo usługowe na rynku”. Uczestniczą w niej uczniowie klas: Im, I hg, I p oraz II pg. Ich zadaniem jest takie podejmowanie decyzji, aby prowadzone przez nich firmy osiągały jak największe zyski. Gra ciągle się toczy, więc nie możemy jeszcze powiedzieć, kto w niej wygrał, ale tak naprawdę zwycięzcami są wszyscy jej uczestnicy. Posiądą bowiem oni wiedzę i umiejętności, które pomogą im w kształtowaniu swoich osobowości – osobowości ludzi przedsiębiorczych. Bo takie jest właśnie założenie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.