11 maja uczniowie grupy geograficznej z klasy 2hg udali się do Krakowa. Celem naszej wycieczki było uczestniczenie w Dniu Geografa organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński.

 

Na miejscu wzięliśmy udział w aż trzech wykładach. Pierwszym z nich były zajęcia z hydrologii. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadza się badania wody, na podstawie których określa się m.in jej zdatność do picia. Zostaliśmy zapoznani z działaniem chromatografu. Jest to urządzenie, które rozdziela cząsteczki wody i prowadzi zapis jej składu chemicznego. Udało nam się nawet przeprowadzić takie doświadczenie. Musieliśmy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa i ostrożności tak, aby przypadkowo nie zanieczyścić próbki. W międzyczasie przyjrzeliśmy się, jak wygląda laboratorium i jakie inne przyrządy się w nim znajdują. Następnie udaliśmy się na wykład z meteorologii, który dotyczył roli warunków pogodowych podczas planowania wycieczek. Dowiedzieliśmy się, kiedy należy spodziewać się danego kataklizmu i jak zachowywać się w razie jego nadejścia. Prelegent pokazał nam również strony internetowe, na których możemy obserwować zagrożenia pogodowe, które zbliżają się do naszego kraju. Na samym końcu udało nam się poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dendrogeomorfologii. Po wstępie, dzięki któremu poznaliśmy podstawy tej dziedziny, oglądaliśmy przez mikroskop przekroje drzew. Naszym zadaniem było, przy użyciu klucza, odgadnąć ich gatunki.

Każdy z wykładów bardzo nam się podobał. Po otrzymaniu drobnych upominków, wzbogaceni o nową wiedzę, wróciliśmy zadowoleni do Kęt.

Katarzyna Lekka, kl. II hg