Tematem zajęć odbywających się pierwszego dnia były „Superstrukry komórkowe”. Podczas nich wykładowcy przekazywali nam wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Uczniowie zostali zapoznani z wyposażeniem laboratorium, a następnie przeprowadzili serię własnych doświadczeń pod czujnym okiem opiekunów. Dzięki temu lepiej poznaliśmy pojęcie inżynierii bionicznej – dziedziny nauki skupiającej się na budowie i funkcjonowaniu organizmów oraz wykorzystaniu tej wiedzy w praktyce. Po skończonych zajęciach grupa wybrała się na spacer po stolicy, co zwieńczyło już udany dzień.
W piątek odbyła się druga sesja warsztatów. Tym razem tematem zajęć były białka. Na początku uczniowie zbadali występowanie tego budulca w preparatach takich jak; tkanka mięśniowa, liście, mleko krowie i sojowe, białko i żółtko jajka. Następnie uczniowie nauczyli się oznaczać zawartość białka metodą Bradford. Wymagało to dużej precyzji, ale zadanie zostało wykonane sprawnie. Po oznaczeniu tkanek z pomocą prowadzących została przeprowadzona elektroforeza – proces używany do rozdzielenia białek i poznania ich składu. Umożliwiła ona świetną zabawę z nowymi substancjami. Warsztaty zostały zakończone wykładem o strukturach i funkcjach białek.
Inną, już nienaukową, atrakcją wyjazdu był przejazd warszawskim metrem oraz wizyta w galerii “Złote Tarasy” – w końcu Black Friday to kolejna okazja do udanych zakupów.
Cała wycieczka była bardzo udana i ekscytująca, wszyscy świetnie się bawili. Wyjazd na długo zostanie zapamiętany!
Dorota Doroszko i Justyna Bębenek IIp