20 marca klasy pierwsze naszego liceum miały ponownie okazję uczestniczyć w warsztatach z serii “Kino Szkoła”. W tym miesiącu wykład dotyczył słynnych reżyserek w polskiej kinematografii. Wykład był uhonorowaniem setnej już rocznicy uzyskania przez kobiety prawa do głosowania.
Aktualnie powszechnie są nam znani światowej sławy twórcy filmowi, których kolejne dzieła podbijają Hollywood i zdobywają najcenniejsze nagrody filmowe. Jednak wiemy, że kobiety jako reżyserki spoglądają na niektóre tematy inaczej, a swoim własnym punktem widzenia wprowadzają do kina elementy, które zachwycają odbiorców już od dawna.
Na wykładzie omówiliśmy twórczość kilku polskich kobiet w kinematografii, a mianem najsławniejszej z nich można uznać Agnieszkę Holland, która ma swoim koncie aż dwie nominacje do Oscara. Pierwszą z nich wyróżniono jej film Gorzkie żniwa (1985), a kolejną W ciemności (2011).
Kolejną wybitną reżyserką jest Małgorzata Szumowska. Najbardziej znanym jej dziełem jest film Body/Ciało (2015), nagrodzony Srebrnem Niedźwiedziem w Berlinie.
Na koniec wykładu obejrzeliśmy fragment filmu Córki Dancingu (ang. The Lure) w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Został on przedstawiony w dwóch różnych wersjach, które znacznie wpływały na jego odbiór wśród widzów. W głównych rolach wystąpiły Marta Mazurek, Michalina Olszańska oraz Kinga Preis.
Wykład był dla nas wszystkich bardzo interesujący. Pokazał nam, że mimo trudności w znalezieniu się w zdominowanej przez mężczyzn branży kobiety potrafiły stworzyć pouczające i cenne dla nas filmy.
Natalia pałka, klasa I h