7 maja klasa klasy geograficzne wzięły udział w kolejnym już seminarium popularnonaukowym w ramach projektu „Taki mamy klimat… Meteorologia i klimatologia dla każdego!” organizowanym przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład pod tytułem „Jak powstaje prognoza pogody i jak ją wykorzystać? Interpretacja zdjęć radarowych i satelitarnych” poprowadził mgr Szymon Poręba, synoptyk z IMGW – PIB. Celem wykładu było wyjaśnienie złożonego procesu tworzenia prognozy pogody.

Aby w odpowiedni sposób sporządzić prognozę pogody, należy zacząć od obserwacji. Trzeba regularnie sprawdzać warunki pogodowe i uważnie śledzić zmiany. Powinno się również ustalić kierunek napływu powietrza. Należy znać warunki lokalne i klimatu oraz co jakiś czas uaktualniać prognozę względem danych. Do pomiaru meteorologicznego zaliczamy: temperaturę powietrza i punktu rosy, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, rodzaj i wielkość zachmurzenia, widzialność oraz zjawiska. Podstawą powstawania prognozy pogody są pomiary ze stacji synoptycznych. W całej Polsce jest ich 61 i dokładnie co godzinę dokonują one pomiaru aktualnych warunków. Jednak jako główne terminy obserwacji uznaje się godziny: 00, 06, 12, 18 UTC.

Dowiedzieliśmy się także, czy prognozy długoterminowe mają sens. Obecnie prognozy pogody sprawdzają się na bardzo wysokim poziomie w przypadku prognoz 24 i 48-godzinnych. Im dłużej trwające pozorowanie, tym mniejsza szansa, że prognoza się sprawdzi. Poznaliśmy także pojęcie mapy synoptycznej nazywanej inaczej mapą pogody. Jest to mapa, która przedstawia stan pogody na większym obszarze w danej chwili. Analiza tych map pozwala nam dowiedzieć się o wielu procesach fizycznych zachodzących w atmosferze i odczytać wiele przydatnych informacji pogodowych. Przykładowo duża różnica temperatur świadczy o silnym froncie atmosferycznym, a duże zagęszczenie izobar oznacza silny wiatr. Zaobserwowany front chłodny latem oznacza burze, natomiast front ciepły zimą – intensywne opady śniegu i możliwe opady marznące.
Modele meteorologiczne są jednym z podstawowych narzędzi używanych w dzisiejszej meteorologii do prognozowania procesów w atmosferze w różnych miejscach świata. Modele te są tworzone z dużą pomocą komputerów, gdyż są one w stanie przeliczyć znacznie więcej danych niż człowiek. Wszystkie dane zawarte w modelach meteorologicznych są zdobywane w wyniku obserwacji procesów pogodowych.

Wykład był niezwykle nurtujący oraz bardzo ciekawie zaprezentowany. Z zainteresowaniem liczymy, że uda nam się wziąć udział w kolejnym spotkaniu.

 

Katarzyna Danek, Otylia Grygierczyk, Zofia Bucka, klasa IIg