W czwartek 20 lutego 2020 roku część klasy humanistycznej Id i klasa Ic wzięły udział w trzecich zajęciach w ramach projektu ,,Kino Szkoła”. Tematem zajęć był ,,Światowy sukces reżyserki Agnieszki Holland”, przybliżające biografię i najważniejsze dzieła reżyserki.
Wykład rozpoczął się fragmentem wywiadu przedstawiającym Agnieszkę Holland, jej zamiłowanie do kina od wczesnego dzieciństwa oraz ważne wydarzenia w życiu, które ukształtowały ją silną i zmotywowaną osobą, dążącą do tego, by osiągnąć swój cel w filmowym świecie.
Motywem dominującym w filmach A. Holland są historie ludzi ciężko doświadczonych przez życie, ludzi samotnych i wykluczonych, ale także tych silnych i zdecydowanych.
Pierwszym filmem omówionym przez prowadzącego była ,,Kobieta samotna”. Produkcja ta została ukończony tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, a z powodu fabuły eksponującej trudne realia społeczne kraju na przełomie lat 70 i 80 XX wieku, ukazała się dopiero w 1987 roku w mocno ocenzurowanej wersji.
Przełomowym dziełem w twórczości Agnieszki Holland był film pt. ,,Europa Europa”. Przedstawia on losy młodego Żyda, który trafia do sierocińca na Białorusi, szukając tam schronienia. Gdy Niemcy przejmują ten ośrodek, główny bohater udaje Niemca i powraca do swojej ojczyzny. Udaje mu się zrobić karierę, cały czas ukrywając prawdę na temat swojego pochodzenia. Reżyserka przedstawiła w tym filmie Holokaust w zupełnie innym świetle. Zwróciła również uwagę na problemy współczesne, m.in. rozterki pojawiające się podczas dorastania. To komediowe przedstawienie zbrodni na światową skalę zasłużyło na nominację do Oscara oraz Złotego Globu za najlepszy film zagraniczny.
Myślę, że pomimo powagi problemów, jakie Agnieszka Holland pokazała w swoich filmach, wykład nie był nużący. Mogliśmy wiele dowiedzieć się na temat reżyserki, która odniosła wielki sukces nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jest to dla nas cenna lekcja, gdyż ten dorobek to część naszego dziedzictwa narodowego.
Julia Kaczmarczyk I d, Oliwia Szyjota I c