Mongolia – ciekawy i egzotyczny kraj!

W czwartek 29.09.2016r. kilka klas z liceum oraz gimnazjum miało okazję poznać podróżnika Aruna Milcarza, autora książki pt. „CZAD. W poszukiwaniu straconego”, która opowiada o jego pobycie na Pustyni Saharze. Dochody z jej sprzedaży wspierają akcję charytatywną „Z dżungli na studia”.

 

Podczas dwugodzinnego spotkania dowiedzieliśmy się, jak wyglądał pobyt pana Aruna w Mongolii. Jego opowiadania ilustrowały nagrania, co ułatwiało nam wyobrażenie sobie tak odległego kraju. Podróżnik używał zrozumiałego dla nas języka, a więc mogliśmy poczuć się, jakbyśmy rozmawiali z rówieśnikiem. Podróż pana Milcarza była pełna niewiadomych, bowiem nic nie było wcześniej zaplanowane. Młodzieży, która brała udział w spotkaniu, bardzo się to podobało. Nastolatkowie uwielbiają spontaniczność, toteż z wielką uwagą i zaciekawieniem słuchali opowieści. Na sali można było co chwilę usłyszeć śmiechy uczestników, którzy rozbawieni byli perypetiami pana Aruna i jego towarzysza.

Na koniec mogliśmy zobaczyć cały bagaż podróżnika, który składał się z jednego kompletu ubrań, karimaty, manierki, śpiwora i klapek. Ciekawe opowieści Podróżnika nie tylko dostarczyły nam wiedzy geograficznej, ale też zmieniły nasze zdanie o tym kraju. Dzięki nim zobaczyliśmy , jak bardzo różnią się nasze kultury i nasz stosunek do życia. Polacy są cały czas w biegu, pracują i mają mało czasu na odpoczynek. Natomiast mieszkańcy Mongolii żyją, by żyć. Nie czują upływu czasu. Są pozytywnie nastawieni do życia i nie martwią się tym, co będzie następnego dnia...

Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni ze spotkania i mamy wielką nadzieję, że kiedyś również odwiedzimy Mongolię! Spotkanie z panem Arunem Milcarzem można zaliczyć do bardzo udanych!

Anna Dwornik, Anna Kraśnicka, Agnieszka Żywioł (kl. I HG)