NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W POWIATOWYM ZESPOLE NR 11

10 listopada odbyła się w szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie liceum z klasy IIhg i IIp pod kierunkiem pań: Anny Zielonki i Anety Drabczyk.

98 lat temu nasz kraj odzyskał wolność i znowu pojawił się na mapie świata.

Obecność społeczności szkolnej oraz skupienie na apelu były wyrazem szacunku i uznania dla tych, którzy oddali życie w walce o wolność ukochanej Ojczyzny. Dzięki nim żyjemy, ciesząc się wolnością.

W nastrój Święta Narodowego wprowadziła nas scenografia przygotowana na tę okazję: flaga Polski wraz z godłem a także kotyliony z dumą przypięte na piersi wszystkich uczestników przedstawienia.

W części artystycznej alegorią Ojczyzny była kobieta w czerni, pomagająca odnaleźć drogę zagubionemu człowiekowi XXI wieku (w tych rolach Nina Szewczyk i Kacper Wolas). W dalszej części recytowano z wielkim zapałem wiersze m.in. J. Lechonia "11 Listopada", E. Słońskiego "Polska w niewoli", M. Sulimy „Ojczyzno” i S. Balińskiego "Ojczyzna Szopena". Wysłuchaliśmy również fragmentu pieśni „Miejcie nadzieję” w wykonaniu Jacka Wójcickiego. Zatrzymanie „akcji” służyło skupieniu zgromadzonych i przeżywaniu tego jakże ważnego przesłania - „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza wykonała uczennica klasy IIp, Ela Pabiś.

Był to szczególny dzień, również dlatego, że obchody 11 listopada zawsze łączą się w naszej szkole z ceremonią przekazania sztandaru nowemu pocztowi i uroczystą przysięgą.

Oto krótka historia powrotu sztandaru do naszej szkoły.

6 maja 1987 r. odbyła się uroczystość przekazania pierwszego sztandaru szkoły z 1937 r. Sztandar został przekazany przez ks. prałata Ferdynanda Bohaczyka, który oddał go w ręce delegacji szkoły w składzie: dyrektor Władysław Droździk, przewodnicząca samorządu szkolnego – Wioletta Wiolińska, członkowie pocztu sztandarowego - Jarosław Klęczar, Bogusława Kopaczko i Bożena Betlej. W dniu zakończenia roku szkolnego uczniom i Gronu Pedagogicznemu zaprezentowano sztandar, który powrócił do liceum po prawie 50 latach.

Do tego powrotu szczególnie przyczynił się absolwent naszego LO, ks. biskup Adam Dyczkowski, bowiem podczas jednej z wizyt delegacji duchownych w RFN, podszedł do niego starszy ksiądz i zapytał o miejscowość Kęty. Okazało się, że w jego posiadaniu jest przywieziony do kościoła i porzucony sztandar szkoły z Kęt. W ten sposób sztandar mógł wrócić po 50 latach do LO im. S. Wyspiańskiego.

11 listopada to bardzo ważny dzień w historii Polski. Pamiętajmy o wszystkich ludziach, którzy oddali życie za „niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej”

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” ~ Józef Piłsudski

W naszej szkole pamiętamy…