W dniu 15 listopada uczniowie klas drugich oraz trzecich geograficznych udali się na wycieczkę edukacyjną do elektrowni szczytowo-pompowej "Porąbka-Żar" oraz muzeum Browaru Książęcego w Żywcu.

W elektrowni zostaliśmy zaproszeni na projekcję dokumentu "Odkrywając Wielkie Marki: ELEKTROWNIE WODNE”, który przybliżył nam rodzaje elektrowni wodnych, a także przykłady owych zakładów na terenie Polski. Zdradził też sekrety funkcjonowania elektrowni na Górze Żar. Następnie, wyposażeni w kaski ochronne, udaliśmy się szybem komunikacyjnym do wnętrza elektrowni, gdzie przewodnicy oprowadzili nas, objaśniając pracę specjalistów obsługujących różne urządzenia.

Drugim miejscem zwiedzania było muzeum Browaru w Żywcu, gdzie zostaliśmy przywitani sokami. Tam przewodnik opowiedział nam szczegóły z historii browaru, od czasów Habsburgów przez wojnę aż do lat współczesnych. Każdy rozdział w historii browarnictwa miał swoją osobną salę. W jednej z nich mogliśmy nawet zagrać w kręgle. Poznaliśmy również historię warzenia piwa oraz loga pojawiającego się na piwach Żywiec eksportowanego do ponad czterdziestu krajów świata.

Cały wyjazd był bardzo interesujący, bowiem poznane przez nas obiekty doskonale wpisały się w zainteresowania uczestników.