Jednym z przedsięwzięć upamiętniających stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości był organizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Wyspiańskiego w Kętach konkurs fotograficzny „100 lat Małych Ojczyzn”. Jego celem była popularyzacja wiedzy historycznej o miejscowościach gminy Kęty, gminy Porąbka i gminy Wilamowice. Autorzy fotografii upamiętnili różnorodne miejsca oraz wydarzenia ważne zarówno dla nas, jak i naszych przodków.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 30 maja, a odbyło się w wyjątkowym miejscu- w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego, które od lat gromadzi eksponaty związane z historią i dawnym życiem mieszkańców Kęt i okolic. Uroczystość poprowadziła pomysłodawczyni konkursu – pani Bożena Nycz, która podkreśliła, jak istotne dla kultury narodowej jest utrwalanie dorobku wszystkich pokoleń Polaków, ale także zwróciła uwagę na silny związek z historią i tradycjami lokalnymi. Niewątpliwie uczestnicy konkursu jeszcze baczniej przyglądać się będę swoim Małym Ojczyznom. Udowodnili już to, przygotowując swoje fotografie konkursowe, których nadesłali ponad 80. Komisja konkursowa w składzie Małgorzata Szatan (przewodnicząca), Katarzyna Witkowska oraz Bożena Nycz oceniła prace pod kątem zgodności z tematem, zawartości merytorycznej oraz oryginalności i wyłoniła laureatów.

Wybór zwycięzców okazał się bardzo trudny, dlatego I miejsce przyznano aż 2 uczestnikom: Annie Bochniak z SP nr 1 w Kętach oraz Martynie Kliś z SP nr 1 w Kętach. Jak podkreśliła komisja, obie prace pokazały zarówno wyjątkowe zetknięcie się nowoczesności z historią, jak i zachowały naturalność otoczenia.

II miejsce zdobył Marcel Bożek z Zespołu Szkół w Wilamowicach, którego praca w ciekawy sposób pokazała, że nasza Mała Ojczyzna to miejsce ważne także dla obywateli innych narodowości.

Na III miejscu znalazła się Justyna Krawczyk z SP nr 2 w Czańcu za pracę, która wyróżniała się ładnym ujęciem dużych budynków odgrywających ważną rolę w życiu społecznym.

Na wyróżnienie zasłużyły także fotografie Aleksandry Michniewicz i Kacpra Wawaka, których zdjęcia to wręcz mały album z opisami miejsc i historii każdego obiektu.

Końcowym etapem podsumowania było obejrzenie przez uczestników konkursu ekspozycji muzealnych. Być może wystawy zainspirują młodych artystów i już w ich głowach powstają nowe pomysły na uwiecznienie Małych Ojczyzn...fot. Aneta Szopa