W miniony piątek 4 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Kętach odbył się wykład mistrzowski w ramach patronatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego nad klasami humanistycznymi. Wykład wygłosił prof. dr hab. Andrzej Borowski, wybitny znawca kultury staropolskiej oraz wieloletni kierownik Katedry Historii Literatury Staropolskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wykład dotyczył humanizmu i humanistów – kiedyś i dzisiaj. Na wstępie pan Profesor wprowadził nas w pojęcie humanizmu i przedstawił jego prawidłową definicję. Poznaliśmy wszelkie związane z nim mity, a także najczęściej popełniane przez uczniów błędy w wyjaśnianiu tego terminu.  Następnie zapoznaliśmy się z wnikliwą genezą epoki renesansu. To dało nam podstawy do zinterpretowania reprodukcji miniatury z XII wieku. Przedstawiała ona alegorie siedmiu sztuk wyzwolonych: gramatyki, retoryki, logiki, muzyki, arytmetyki, geometrii i astronomii. Profesor, wyliczając atrybuty sztuk, zwrócił naszą uwagę na psią głowę jako symbol nieustępliwości logicznej. Dowiedzieliśmy się też ciekawych rzeczy związanych z retoryką- niezbędną umiejętnością dobrego humanisty kiedyś i dziś. Pan Profesor podkreślił, że  podczas wystąpień publicznych ważny jest każdy element naszej prezencji. Na koniec obejrzeliśmy reprodukcję fresku S. Botticellego, który obecnie znajduje się w Luwrze. Fresk pokazywał uniwersytecką inicjację młodzieńca przedstawianego damom, czyli siedmiu sztukom wyzwolonym. Co ciekawe, gramatyka, prowadząca młodego człowieka, ma rysy tytułowej Wenus z obrazu S. Botticellego.

Wykład był bardzo interesujący, wysłuchaliśmy go ze szczerą ciekawością, jak przystoi na prawdziwych humanistów. Pan Profesor opowiadał w sposób bardzo przystępny  i niejednokrotnie zaskoczył nas znajomością slangu młodzieżowego. Swoją prelekcją dał nam uczniom wzór, jak należy mówić, by przykuć uwagę słuchaczy różnych pokoleń. Dzięki takim inicjatywom zyskujemy motywację do własnych poszukiwań i rozwoju intelektualnego. Oby więcej takich przedsięwzięć!

Katarzyna Latała, 2hg