Tematem wykładu była afera internetowa, która trwała w latach 2012-2016. Doktor Tomasz Majkowski przedstawił jej genezę, przebieg ( w formie sensacyjnej opowieści) oraz wpływ na różne grupy społeczne. Spór rozpoczął się od rozstania Zoe Quinn, amerykańskiej twórczyni gier komputerowych, z partnerem, a następnie przerodził w konflikt kulturowy, w którym udział wzięły ruchy feministyczne, gracze oraz radykalne ugrupowania polityczne. W efekcie batalii stronnictw świat zobaczył, jak wirtualna rzeczywistość wpłynęła na życie jej użytkowników.
Ponadto prelegent zaskoczył nas, wprowadzając angielskie terminy różnych rodzajów hejtu: cyberbulling, swatting, slutshameing czy pranking – to tylko niektóre z nich. Zrozumieliśmy, jak potężna jest skala nienawiści w Internecie. Poznaliśmy także, czym jest kultura geekowska, która ze zjawiska niszowego stała się dominującym w kulturze amerykańskiej.
Niewątpliwie wykład był dla nas lekcją ostrożności. Dowiedzieliśmy się, jak zmienił się sposób komunikacji interpersonalnej. Wykładowca przekonał nas, jak rzeczywistość wirtualna może wpływać na życie codzienne. Mając na uwadze aktualność tematu, na pewno z tej wiedzy skorzystamy.
Humaniści z III hg