W środę 19 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona, w których przygotowaniu brali udział uczniowie klasy II h i II g pod kierunkiem prof. Jolanty Szlachetko i prof. Wacława Fronta. Uroczystość rozpoczął porywający wykład pani profesor Doroty Jarząbek-Wasyl, który odbył się w ramach współpracy naszego liceum z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pani profesor w niezwykle ciekawy sposób przybliżyła nam twórczość Stanisława Wyspiańskiego, pozwalając spojrzeć na tę wybitną postać nie tylko przez pryzmat malarstwa czy kariery poetyckiej, lecz również jako na scenografa czy dramaturga. Dlatego właśnie wykład zatytułowano: „Stanisław Wyspiański, czyli jak się zostaje nowoczesnym scenografem”. Dzięki tej wypowiedzi dowiedzieliśmy się, w jak dużym stopniu twórczość plastyczna naszego patrona wiązała się również z jego twórczością sceniczną. Wyspiański sam bowiem projektował kostiumy i niejednokrotnie rozrysowywał całą scenografię, czego efekty mogliśmy podziwiać na wyświetlanych przez panią profesor zdjęciach. Poznaliśmy również mnóstwo ciekawostek z życia Stanisława Wyspiańskiego, np. jak wielkim zainteresowaniem darzył swoich aktorów, spędzając całe godziny na malowaniu ich portretów podczas scenicznych metamorfoz.
Myślę, że wykład pani profesor Doroty Jarząbek-Wasyl był świetną okazją do poszerzenia naszej wiedzy na temat Stanisława Wyspiańskiego, a uczniom klas pierwszych naszego liceum dał okazję do zagłębienia się w pasjonujący życiorys artysty i być może poznania go z nieco innej strony niż dotychczas. Wykładowi nadal towarzyszy wystawa projektów scenograficznych naszego patrona, zresztą nosząca taki sam tytuł, którą możemy oglądać na dolnym korytarzu.
Po pierwszym segmencie uroczystości nastąpiła część druga, przygotowana przez klasy II g oraz II h pod pieczą p. Jolanty Szlachetko i p. Wacława Fronta. Stanowiła ona krótki program artystyczny, składający się z „Hejnału mariackiego” odegranego na trąbce przez Miłosza Stawowczyka z kl. I a oraz recytacji wiersza Stanisława Wyspiańskiego przez Martynę Pająk z II g.
Ostatni punkt celebracji stanowił kulminacyjny moment całego dnia skupionego wokół naszego patrona. Był to projekt, który dzięki naszemu uporowi udało się zrealizować. Dzięki Justynie Marchewce, odpowiedzialnej za projekt graficzny, i Filipowi Wierońskiemu, na którego barkach leżało jego wykonanie, powstał jedyny w swoim rodzaju tort inspirowany secesyjnymi wzorami stanowiącymi tła dzieł Wyspiańskiego. Ciężka praca organizatorów skutkowała zarówno zdziwieniem, jak i zachwytem wszystkich gości, nauczycieli i uczniów zgromadzonych na uroczystości. Jeszcze większy entuzjazm wywołała degustacja tego dzieła, które aż żal było jeść. Na szczęście tortu wystarczyło dla wszystkich zgromadzonych, a jego temat przez cały dzień nie schodził z ust uczestników świętujących Dzień naszego Patrona. Było to prawdziwie uroczyste zakończenie tego święta.