Na początku wykładu Profesor opowiedział nam o 150 listach Sienkiewicza, w których możemy poznać autora z innej strony. Następnie uświadomił nam, że czytanie dzieł artysty dzisiaj jest ograniczone przez obrazy wizualne. Częściej znamy jego dzieła przez ich ekranizacje, np. J. Hoffmana, komiksy i gry komputerowe, niż z samodzielnej lektury. Wykładowca ocenił, że to jednej strony dobre zjawisko, zwłaszcza w epoce kultury obrazowej, ale z drugiej złe, ponieważ uniemożliwia nam własne wyobrażenie przedstawionego świata.
Później wykładowca opowiedział nam o wyjeździe Sienkiewicza do Ameryki i jego doświadczeniach pisarskich. Poznaliśmy też inne twarze pisarza. Z opowieści profesora wyłonił się Sienkiewicz – humorysta, obdarzony darem bystrej obserwacji i trafnego puentowania sytuacji. Inną z nich jest poważny analityk, zdystansowany do różnych spraw, refleksyjny, a czasem nawet pesymistycznie nastawiony. Na koniec profesor pokazał nam dwie książki, efekty pracy naukowej, poświęcone pisarzowi: Po co Sienkiewicz? oraz książkę poświęconą W pustyni i puszczy.
Wykład był bardzo interesujący, nam – uczniom liceum – przybliżył postać Sienkiewicza w ROKU SIENKIEWICZOWSKIM. Zainteresowani przez Profesora, teraz sami sięgniemy po książki Sienkiewicza. Dziękujemy!
Paulina Siatkowska, klasa I H/G