Ostatnie bardzo słoneczne dni to zwiastuny wiosny, która według kalendarza zawitała do naszego kraju 21 marca. Zgodnie z tradycją samorząd szkolny przygotował na ten dzień Staśki - galę rozdania nagród dla nauczycieli.

Aby móc wyłonić tych najlepszych z najlepszych, w poszczególnych kategoriach kilka dni wcześniej Komisja Wyborcza państwa Wyspian przeprowadziła ankieto-wybory mające na celu wyłonić najważniejsze osoby na dworze królewskim, a także samego króla i królową. Nierzadko decydował wyłącznie jeden głos i nagrodę otrzymywał ktoś inny niż początkowy faworyt.

Jak już pewnie wszyscy się domyślają, motywem przewodnim tegorocznych Staśków był serial telewizyjny pt. ,,Korona królów”. W tym roku przyznano 7 nagród głównych w poszczególnych kategoriach, które wręczali ustępujące z tronu głowy państwa oraz dwa tytuły króla i królowej Wyspiana, które zostały nadane w czasie uroczystej koronacji, której dokonał przybyły na tę uroczystość biskup Michał.

W pierwszej kategorii tytuł Kawaleria/wsparcie (nauczyciel miły oraz pomocny, który pełni rolę ,,przyjaciela” dla ucznia) otrzymała profesor Sylwia Kusak. Nauczyciele, którzy konkurowali w kolejnej kategorii, mogli dostąpić zaszczytu zostania nadwornym Bardem (nauczyciel pomocny, dobrze przygotowujący do zajęć i klasówek), a zwycięzcą został prof. Maciej Hejnowicz. Kolejne kategorie, w których rywalizowali nauczyciele, to Kaznodzieja (nauczyciel stanowczy, surowy i wymagający, ale przez jego dyscyplinę uczniowie traktują poważnie przyswajaną wiedzę) i Kronikarz (nauczyciel robiący najwięcej kartkówek i sprawdzianów w miesiącu, oczywiście dbający tym samym o wiedzę uczniów), a zwyciężyli w nich prof. Anna Zielonka oraz prof. Magdalena Krystian. Kolejną zwyciężczynią została prof. Krystyna Bogacz w kategorii obieżyświat (nauczyciel z którym uczniowie najczęściej i najchętniej wyjeżdżali na wycieczki). Strażnikiem w Wyspiańskim królestwie została prof. Barbara Konior jako nauczyciel, który dba o samodzielną pracę ucznia w domu poprzez zadawanie dużej ilości zadań i systematyczne ich sprawdzanie. Każde królestwo potrzebuje również doskonałego mówcy, który nakłoni ludność do przyjęcia określonej postawy lub do podjęcia konkretnego działania. Według uczniów Wyspiana rolę tę najlepiej powierzyć prof. Tomaszowi Bąkowi, który potrafi nawet z najtrudniejszej partii materiału zrobić ciekawy i interesujący wykład. Po nadaniu tytułu mówcy przyszedł w końcu czas na ostateczne rozstrzygnięcie i nadanie tytułów króla i królowej. W czasie ceremonii korony otrzymali kolejno profesor Maciej Hejnowicz oraz profesor Ewa Łanocha. Na okres nowych rządów otrzymali oni od uczniów gromkie brawa. Nie sposób tutaj również wspomnieć o członkiniach chóru królewskiego, które swoim talentem do śpiewania uświetniły całą opisaną wyżej uroczystość, a były to: Magdalena Matejko, Daria Skwarczyńska, Patrycja Skwarczyńska oraz Kinga Kizner.  Na koniec król i królowa poprzedniej kadencji z biskupem oraz wszyscy wyróżnieni zapozowali do wspólnego zdjęcia, które upamiętniło ten niezwykły dzień.

Wszystkim nauczycielom gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów!

 

Michał Sztafiński, SU