6 lutego, jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji uczniowie mogli na różne sposoby poszerzyć swoją wiedzę na temat Stanisława Wyspiańskiego i jego twórczości. Wśród licznych atrakcji tego dnia warto wymienić tradycyjną akademię przygotowaną przez klasy humanistyczne: 1h i 2h pod kierunkiem pań: Anny Zielonki i Haliny Kajty. Uczniowie prezentowali nam pewne fakty z biografii artysty przeplatane recytacją fragmentów „Wyzwolenia”, jednego z najważniejszych dzieł Wyspiańskiego.
Nie można także nie wspomnieć o pewnym eksperymentalnym pomyśle -prezentacji filmu „Wesele” w adaptacji Andrzeja Wajdy. Idea polegała na zaproszeniu tylko niewielkiej grupy uczniów ze szkoły do spokojnego obejrzenia tego wybitnego dzieła Wyspiańskiego. Oprócz kameralnego klimatu, który pozwalał na skupienie i uważne śledzenie fabuły filmu, istotna była również dekoracja sali. Widzowie, dzięki przystrojeniu klasy na kształt XIX-wiecznej kawiarenki, mogli wczuć się w realia tamtych czasów i lepiej zrozumieć oglądany dramat. Ten pomysł dodatkowo zaintrygował uczniów i zachęcił do uczestnictwa w prezentacji. Był to świetny pomysł na przybliżenie młodzieży tego arcyważnego dramatu Wyspiańskiego w doskonałej adaptacji Andrzeja Wajdy (powstałej w 1972 r.) , który ze względu na problematykę nie jest przez uczniów zbyt chętnie oglądany. Nic więc dziwnego, że projekcja wywarła na widzach duże wrażenie.
Święto Patrona jest niewątpliwie ważną uroczystością- każdy uczeń naszej szkoły powinien znać biografię Stanisława Wyspiańskiego. Świetną formę przedstawiania dorobku artysty stanowi właśnie film. Mamy nadzieję, że ta idea już na stałe wpisze się w tradycję obchodów tego dnia. Dla uczniów jest to duża szansa na poszerzenie swojej wiedzy w trochę inny sposób.