Już w ubiegłym roku sporo się w Kętach mówiło o dziecięco-młodzieżowym teatrze LUK-SFERA. Przygotowany przez niego spektakl został wtedy zaprezentowany kęckiej publiczności. Wzbudził sporo pozytywnych emocji, a przede wszystkim wywarł wielkie wrażenie. Dlatego i ja, ciekawa tych emocji, kreacji młodych aktorów, obejrzałam go wspólnie z naszą młodzieżą we środę, 11 lutego 2015 r.
Wszyscy byliśmy pod wrażeniem pełnego profesjonalizmu! Inspirowany muzycznie Jeziorem łabędzim P. Czajkowskiego spektakl w niczym nie przypominał klasycznego baletu. Jego tematyka też jest raczej odległa od baletowej klasyki. Współczesny temat zagrożeń i uzależnień, w które łatwo i niepostrzeżenie mogą wpaść młodzi ludzie, wydawać się może mało teatralny. A jednak twórcy Bagna, Beata Lewicka-Owczarek – autorka scenariusza, i Sebastian Chmiel – reżyser, znaleźli dla niego formułę tyleż samo atrakcyjną, co niekonwencjonalną. Muzyką i tańcem zilustrowali zagubienie współczesnej młodzieży, brak zrozumienia u dorosłych i ich obcość. W pogoni za dobrami materialnymi, pieniądzem, karierą, przyjemnościami życia…. rodzice nie dostrzegają, że ich dzieci dorastają. Nie potrafią zrozumieć też ich potrzeb i nie są w stanie sprostać ich oczekiwaniom. A nie oczekują aż tak wiele! Jednak czasem choć cenna chwila poświęcona synowi czy córce wydaje się być bezpowrotnie stracona dla biznesu, w istocie może się okazać zbawienna dla ocalenia jednego życia!

 

Ten czytelny przekaz zyskał na wartości dzięki młodym artystom. Znakomite głosy, świetne układy taneczne, ciekawy pomysł scenograficzny łączący ze sceną współczesne media – to wszystko uczyniło ze spektaklu Bagno prawdziwe wydarzenie. Gratulacje
dla wszystkich jego twórców i artystów!

Halina Kajta

 

 

Musical „Bagno”
11 lutego 2015r. uczniowie klas III m i II p obejrzeli w kęckim Domu Kultury musical pt. „Bagno”, przygotowany przez dziecięco młodzieżowy teatr muzyczny „Luk-sfera”. Inspiracją dla twórców spektaklu – Beaty Lewickiej-Owczarek i Sebastiana Chmiela – było „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego.

Bohater musicalu – Zyga poznaje Olgę, która jest uzależniona od narkotyków. Stara się pomóc dziewczynie. Wkrótce okazuje się, że jej ojciec, sprzedawca narkotyków, jest znajomym jego rodziców. Pomiędzy Zygą, a dealerem dochodzi do starcia. Ojciec Olgi zostaje aresztowany. Niestety, to nie koniec problemów. Dziewczyna trafia do szpitala, a coraz więcej dzieci popada w nałóg. „Bagno” oprócz przedstawienia problemów młodzieży związanych z uzależnieniem od narkotyków, porusza także temat relacji rodzic-dziecko. Spektakl pokazuje, że dla wielu dorosłych najważniejsza jest kariera. Dobro ich dzieci jest sprawą drugorzędną. Rodzice często uważają, że pieniądze zastąpią dziecku rozmowę, szczególnie o problemach związanych z dorastaniem.

Tragiczny finał uświadamia nam, jak bardzo kruche jest ludzkie życie i jak niewiele potrzeba, by doszczętnie je zniszczyć. Nietrudno zauważyć, że to właśnie młodzi ludzie, często ignorowani przez swoich najbliższych popadają w prowadzące do śmierci nałogi, zaś pogoń za pieniądzem niszczy właśnie bliską relację i poczucie wsparcia, które powinni wynieść z domu rodzinnego.

Oglądając spektakl, mogliśmy wczuć się w jego atmosferę dzięki różnorodnej oprawie muzycznej, podkreślonej przez stabilne wokale młodych artystów. Dla naszej klasy – IIp – była to też okazja, by na scenie zobaczyć naszą koleżankę, z którą na co dzień dzielimy szkolną ławę.

Półtoragodzinny musical dostarczył nie tylko rozrywki, ale dał także widzom okazję do refleksji. Problematyka utworu dotykała tego, z czym wcale nie tak trudno jest nam zetknąć się w życiu codziennym – relacje dzieci z rodzicami, ze sobą nawzajem i w końcu temat narkotyków, które niełatwo było przenieść na deski teatru. Spektakl niesie ze sobą przesłanie zrozumiałe zarówno przez dorosłych, jak i przez młodych.

Musical został przygotowany profesjonalnie pod każdym względem. Widzowie zachwycali się talentem aktorskim, tanecznym i wokalnym wykonawców. Wielkie wrażenie na odbiorcach wywarły także autorskie piosenki, dynamiczne choreografie i kostiumy.

Justyna Polak, Marlena Zaremba IIp