Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka.
Posiedzenie SDiM poprzedzone jest wcześniejszym spotkaniem komisji złożonej z przedstawicieli najwyżej ocenionych zespołów z każdego województwa. Podczas tego spotkania opracowany zostaje projekt uchwały dotyczący tematu bieżącej sesji, pytania do Ministra Edukacji Narodowej, a także wybierani są marszałkowie SDiM oraz przewodniczący komisji i podkomisji.
Finał projektu danej edycji SDiM stanowi sesja plenarna w dniu 1 czerwca. W Sali Posiedzeń Sejmu odbywa się wtedy m.in. dyskusja i głosowanie nad projektem wcześniej opracowanej uchwały. Jest to również okazja, by zadać wypracowane na komisji pytania Ministrowi Edukacji Narodowej.
Przyjęta i podpisana przez marszałków SDiM uchwała zostaje złożona na ręce członka Prezydium Sejmu RP. Jest ona dokumentem nienormatywnym.
Debata plenarna oraz wcześniejsze prace komisji odbywają się zgodnie z zasadami zawartymi w Regulaminie Sejmu Dzieci i Młodzieży.
W obradach młodych posłów uczestniczą, zaproszeni przez SDiM – Marszałek i Wicemarszałkowie Sejmu oraz Minister Edukacji Narodowej. Bywa też, że gościem posiedzenia 1 czerwca jest Prezes Rady Ministrów, Rzecznik Praw Dziecka, czy minister pracy i polityki społecznej. To także okazja do zwiedzenia gmachu Sejmu i przyjrzenia się z bliska miejscu pracy parlamentarzystów.