Tegoroczne zmagania konkursowe na szczeblu wojewódzkim Małopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego zakończyły się dla trzech naszych uczniów bardzo pomyślnie. Wśród 20 laureatów jest Paweł Gilek, uczeń klasy III B, natomiast Maks Strąg z III A oraz Adrian Kadzioch z III B powtórzyli swój ubiegłoroczny sukces, otrzymując dyplom finalisty. Opiekunem naukowym gimnazjalistów była pani Aneta Drabczyk.

 

Paweł, Maks i Adrian stanęli również w szranki konkursu Angielsko-Niemieckiego „Poliglota”, organizowanego przez PZ nr 2 w Oświęcimiu. Patronat honorowy nad konkursem objęli Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego  oraz  Zbigniew Starzec – Starosta Oświęcimski. Cieszy ogromnie, że wiedza i szerokie umiejętności językowe naszych kolegów zostały dostrzeżone i nagrodzone. Laureatem I miejsca został Paweł Gilek, na II miejscu uplasował się Maksymilian Strąg a Adrian Kadzioch otrzymał wyróżnienie.

Przeprowadziliśmy z nimi krótką rozmowę.

Skąd takie zainteresowanie językami obcymi, zwłaszcza językiem niemieckim?

Adrian: Dzisiaj promuje się wielojęzyczność. Niemcy i kraje niemieckojęzyczne mają wysoko rozwiniętą gospodarkę i technikę. W przyszłości będę chciał współpracować z firmami samochodowymi takimi jak: Mercedes-Benz, Porsche czy BMW. Znajomość języka niemieckiego jest więc niezbędna.

Paweł: Ja również planuję swoją przyszłość w branży produkcyjnej. Ponieważ Niemcy są wiodącym producentem nowoczesnych wyrobów technicznych, jestem przekonany, że znajomość niemieckiego  to ogromny atut.

Maks: Trenuję snowboard w klubie, często przebywam w austriackich Alpach. Trudno jest tam normalnie funkcjonować bez znajomości tego języka: zarezerwować pokój, zamówić dobre jedzenie, czy dogadać się z lokalną ludnością.

Co poradzilibyście dzisiaj młodym ludziom?

Paweł: Języki obce są wiodącym czynnikiem we współczesnym świecie, warto zainwestować w ich naukę swój czas i wysiłek.

Maks: Uczyć się języka niemieckiego. Współpraca z krajami niemieckojęzycznymi stwarza nam lepsze możliwości pracy lub studiowania na bardzo dobrych uczelniach.

Adrian: Szczególnie naukę angielskiego i niemieckiego. Można związać z nimi swoją przyszłość  i dobrą pracę.

Jak się uczyć języków?

Maks: Najlepiej dużo słuchać , oglądać  filmy w oryginale (nawet jeśli początkowo nic nie rozumiemy). Nie wkuwać tylko pojedynczych słówek, lecz uczyć się od razu całych zdań.

Paweł : Ważna jest systematyczność i kontynuacja. Świetnym uzupełnieniem szkolnych lekcji jest oglądanie telewizji, czytanie książek w oryginale. Na lekcjach też mamy kontakt z autentycznym żywym językiem niemieckim. Od września korespondujemy z jedną z klas z gimnazjum w Sztokholmie.

Co w nauce języka niemieckiego sprawiało wam trudność?

Maks: Chyba lenistwo. A tak poważnie to jest niewiele trudnych zasad gramatycznych.

Czasem zdarzyło się słowo, przy którym można naprawdę połamać język. Poza tym niemiecki jest logiczny i przejrzysty.

Dziękuję za rozmowę. Życzymy dalszych sukcesów.

Szymon Kolber